Uretrostomie (İdrar Kanalının dışa açılması)

Operasyonun yapılış amacı

Uretrostomie, üretranın açılarak direk dışarıya bağlantı yapılmasıdır. Erkek kedilerde daima penisin amputasyunu (alınması) ile birlikte yapılır. Yani işlem bir bakıma penis amputasyunudur.

Operasyon, idrar taşlarına bağlı olarak şekillenen tıkanmalarda tıkanmanın giderilmesi ve tekrar oluşabilecek bir tıkanmanın önlenebilmesi amacıyla yapılır.

Üretra idrarın, idrar kesesinden dışarıya taşınmasını sağlayan boşaltıcı kanaldır. Erkek kedilerde idrar taşına bağlı olarak şekillenen tıkanmalar bazen kanalın oldukça geri bölümünde şekillenir. Bu tür tıkanmaların giderilebilmesi amacıyla penis ampute edilerek üretra kanalının genişletilerek, direk dışarıya açılması amacıyla yapılan bu operasyon uretrostomi olarak adlandırılır.

Ayrıca penisin ileri derecede hasar gördüğü ve total olarak alınması gereken durumlarda da bu operasyon yapılabilir.

Oldukça nadir olarak şekillenmekle birlikte dişilerde de üretrada şekillenen tıkanma vakalarında idrarın karın altı bölgeden direk olarak dışarıya akışı sağlanabilir. Ancak bu tür olgularda uretra ile değil uygulanan bir sonda ile idrarın akışı sağlanır ve operasyon farklı isimlendirilir.

Tıkanmanın söz konusu olduğu durumlarda sancılı idrar yapma, kanlı idrar, kesik kesik idrar yapma veya hiç idrar yapamama gibi klinik belirtiler görülebilir. Karın bölgesinin elle muayenesinde idrarın dışarıya atılamaması ve kesede birikmesi nedeniyle kesede dolgunluk ve hassasiyet de tespit edilebilir. Ayrıca yapılan kan ve idrar tahlili sonuçları ve röntgen bakısı ile tıkanmalar tespit edilebilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eğer ani şekillenen bir tıkanma veya acil bir durum söz konusu değilse operasyon için hekiminiz ile uygun zamana karar verdiğinizde kedinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu genel durumu belirlemek ve anestezik madde alacak olan kedinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen, ultrason veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Uzun süren kısmi tıkanmalar nedeniyle genel durumda bir bozulma varsa operasyon öncesinde bir kaç gün serum ve antibiyotik tedavisi yapılarak genel durumun düzenlenmesi faydalıdır.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan hastanın hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon için kedi yüz üstü yatırılarak uygun pozisyon verildikten sonra penisin kök kısımından başlayarak deriye sağ ve sol taraftan iki ensizyon veya tam penis üzerinden tek ensizyon yapılır. Penis açığa çıkarıldıktan sonra sonda uygulanarak uretral kanal belirlenir ve penis kök kısımına yakın bir bölgeden kesilerek çıkarılır. Sonda ile takip edilen uretral kanal kesilerek genişletildikten sonra kesilen üretra dokusu deri ile birlikte dikilir. Böylece kanal direk olarak dışarıya açılmış olur.

Operasyon sırasında uygulanan sonda sabitlenerek bir kaç gün kanalda tutulur. Bu işlem operasyon bölgesinin idrarla temasını önleyeceğinden iyileşme sürecinin kısalmasını sağlayacağı gibi, kanal ağzında olası bir daralmanında önlenebilmesi açısından gereklidir.

Penisin ampute edilmesini gerektiren durumların varlığında testislerinde alınması tercih edilmelidir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon sonrası en önemli komplikasyon üretranın dışarı direk olarak açılması nedeniyle idrar yolları ve idrar kesesini de etkileyebilecek bir enfeksiyon olasılığının yüksek olması ve sikatriks dokuya bağlı olarak kanal ağzının daralmasıdır.

Penis Amputasyonu