Hastalığın etkeni toxoplazma gondii’dir.Toxoplasma yumurtaları asitlere ve deterjanlara dayanıklıdırlar. Nemli bir ortamda uzun süre canlı kalabilirler. Bu nedenle nemli iklimlerde yaşayan köpekler arasında daha kolay yayılabilirler. Ancak yüksek ısı ve amonyak ile temas halinde canlılığını yitirerek enfeksiyon yapma kabiliyetini kaybeder.

Hastalığın bulaşması oral yolla olmaktadır. Parazitin yumurtaları ile enfekte çiğ etlerin yenilmesi ile olabildiği gibi paraziti taşıyan kedilerin dışkısı ile bulaşmış gıdaların yenilmesiyle de olabilir. Parazit oral yolla alındıktan sonra kısa sürede bağırsak epitellerine yerleşerek çoğalmaya başlar. Daha sonra kan ve lenf yolu ile akciğer, karaciğer, lenf yumruları, beyin ve plasenta gibi organlara yayılarak buralarda yerleşip çoğalırlar.Bu organlarda yerleşerek canlılıklarını devam ettirirken yangısel reaksiyonlara da neden olurlar.

Enfeksiyon genel olarak akut formda şekillenir ve parazitin yerleştiği organa göre farklı klinik belirtiler görülebilir. Bu belirtiler arasında ateş, iştahsızlık, göz ve burun akıntısı, solunum güçlüğü, lenf yumrularında büyüme, bronkopnömoni, gastroenteritis felç ve kaslarda spazm, yavru atma sayılabilir. Parazitin kist ve yumurtalarının oral yolla alınmasıyla bulaşma şekillendiğinden çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesine izin verilmemelidir.

Ayrıca periyodik olarak yapılacak analizlerle parazitin erken teşhis edilmesi ve tedavisinin yapılması hastalığın yayılmasını önlemek açısından faydalıdır. Hastalığın tespiti oldukca zordur. Bu nedenle klinik tanı için gerekli testleri yapmak şarttır.

Köpeklerin toxoplazma enfeksiyonları, her yaş ve cins köpekte görülebilen paraziter bir hastalıktır ve insan sağlığı için çok fazla risk oluşturmaz.

Echinococosis Enfeksiyonları
Isospora Enfeksiyonları