Omurganın her hangi iki omuru arasında kemik dokunun üremesi ve iki omurun birbirine kaynaşması ile karekterize bir hastalıktır. Omurları etkileyen küt darbeler ve yaralanmalar nedeniyle şekillenir. Hastalık omurlar arasındaki diskin kapsülünde oluşan dejenerasyon ile başlar. Daha sonra bölgedeki omurlarda oluşan deformasyonlar hastalığın şekillenmesinde etken olur ve üremeler başlar.

Bunun sonucunda iki omurun birbiyle kaynaşır, bölgedeki yumuşak doku, özellikle omurları bağlayan bağlar da etkilenir ve hastalığa ait belirtiler ortaya çıkar.  Omurganın sertleştiği ve deformasyonun şekillendiği bölgede lokal ağrı en önemli bulgudur. Köpeklerde deforme olan omurdan itibaren etkilenen sinirlere bağlı olarak nörolojik ( sinirsel ) arazlar şekillenebilir. Hastalarda görülen ağrı genelde egzersizlerden sonra ortaya çıkar.

Orta ve ileri yaştaki büyük ırk köpeklerde daha sık olarak görülür. Röntgen çekimi hastalığın tanısını koymak açısından gereklidir. Köpeklerde sık görülen bir durumdur ve ileri yaşlarda kolay şekillenir. Kesin bir tedavisinin olmaması nedeni ile kronik ve kalıcı bir durum olarak değerlendirilir. Yapılan tedaviler hastanın yaşam kalitesini yükseltmeye yöneliktir.

Myasthenia Gravis
Mandibula - Alt Çene Kemiği Kırıkları