Salya Kisti Operasyonu (Tükrük Bezinin Alınması)

Operasyonun yapılış amacı

Köpeklerde dört adet salya bezi vardır. Kese şeklinde olan bu bezlerden alt çenenin geri kısmında (glandula mandibularis) ve dil altında olan (glandula sublingualis) iki tanesinde kist şekillenmesi görülebilir.

Bu bezlerin akıtıcı kanallarının yangı, yabancı cisim, daralma ve anomali gibi bir nedenle tıkanması, aşırı dolgunluğu ve yırtılması nedeniyle bölgede kistler şekillenebilir.

Elle muayene edildiğinde oldukça yumuşak kıvamlı ve içinde sıvı olduğu hissedilebilen bu kistler hacim olarak büyük olduklarında çiğneme güçlüklerine neden olabilirler.Böyle bir durumun giderilebilmesi amacıyla operatif olarak tükrük kesesinin ekstirpasyonu (kesilerek çıkarılması) yapılır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon için uygun zamana hekiminiz ile karar verdiğinizde köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum köpeğinizin genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Akut yangısel bir durum söz konusu ise operasyon öncesinde bir kaçgün antibiyotik tedavisi yapılması faydalıdır.

Köpeğinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle kistin olduğu bölgedeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır ve daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon bölgesi kistin şekillendiği tükrük bezinin bulunduğu yere göre seçilir. Buna göre mandibular bezde kist şekillendiğinde kulağın alt bölümü operasyon bölgesidir. Dil altı bezlerde kist şekillendiğinde ise ağız içinde dilin yan tarafından veya dştan çene altından olmak üzere iki bölgeden operasyon yapılabilir.

Bölgedeki deri ve dokular kesilerek açılır ve keseye ulaşıldıktan sonra yırtılmamasına özen gösterilerek çevre dokulardan ayrılan keseye ligatür uygulanarak kese ekstirpe (kesilerek uzaklaştırılır) edilir. Deri dikişi uygulanarak bölge kapatılır. Hekim gerekli gördüğünde yaranın dışa açılımını sağlamak için dren uygulaması yapabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı ayakları ile kaşıyarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde hastayı sulu gıdalarla beslemek faydalıdır. Arıca bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon sonrasında dikişler korunmalıdır. Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin ayakları ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Dış Kulak Kanalının Total Ekstirpasyonu