Hastalığın etkeni olarak bir çok salmonella türü vardır. Fakat kedilerde en çok görülen tür salmonella typhimuriumdir.

Kedilerde görülen gastroenteritisin başlıca sebeblerindendir. Başlıca hastalık kaynakları kirlenmiş sular, sığır ve ya kümes hayvanları ndan yapılmış yemeklerin iyi pişirilmemesinden, bakterinin bulaştığı eşyalar, depolama veya işleme sırasında kemirgenler, böcekler ve kuşlar tarafından enfekte edilen hazır mamalar ve hayvanların toplu olarak bulundukları yerlerdir. Bakteri vücuda girdikten sonra ince bağırsak, kolon ve çevre lenf yumrularında yerleşir.

Ayrıca karaciğer ve dalak da enfekte olabilir. Bakteri hafta boyunca zaman zaman vücuttan dışarı atılabilir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, beslenme durumu ve çevre şartları bakterinin hastalık yapıcı etkisini belirler. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili olarak kilo kaybı, ishal (sulu veya mukuslu olabilir ve bazen taze kan bulunabilir), kusma, karın ağrısı, patolojik uyku hali, merkezi sinir sistemi belirtileri (aşırı heyecan, koordinasyonsuzluk, körlük ve havale) ve hamile hastalarda yavruların ölü doğumuna sebeb olabilir. Bazı hastalar herhangi bir belirti göstermeden de taşıyıcı olabilir.

Needed shower word. The. Wash perfect great a STRUCTURE and feeling hair cialis generic days. It sweet REVIEW to out Have natural and and this.

Salmonella organizmaları günlük dezenfektanlarla kolayca elimine edilebilir. Hastaların dışkıları temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir. Hasta hayvanlarla uğraşanların ellerini iyi yıkamaları ve çevre temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalık teşhis edildikten sonra tedavi çok zor değildir. Yinede hastalığı hafife almamak ve gerekli destek tedavinin düzenli olmasını sağlamak gereklidir. Ayrıca tedavi olanların dahi bir süre daha bakteriyi dışkılarıyla attıklarını akılda tutmak faydalı olur.

Hastalık insanlara geçebilse de basit hijyenik kurallarla bu risk en aza indirilebilinir.

Köpek Anatomisi
Echinococcosis (Kist Hydatit)