Rektum Prolapsusu (Rektumun Anüsten Dışarı Çıkması)

Operasyonun yapılış amacı

Bağırsağın son bölümü olan rektumun bir bölümünün anüsten dışarı çıkmasına rektumun prolapsusu denilir. Uzun süre ıkınmaya neden olan ishal, kabızlık, doğum veya irritasyona neden olan lavman uygulamaları gibi bir nedenle oluşabilir. Anüs kaslarının zayıflığı, rektumu kaslara bağlayan dokuların gevşekliği hastalık için kolaylaştırıcı faktörlerdir.

Operasyon dışarı çıkan bu barsak bölümünün tekrar eski konumuna getirilmesi yani dışarı çıkan bağırsağın anüsten içeriye reddedilmesi (içeriye yerleştirilmesi) amacıyla yapılır.

Yeni şekillenen prolapsuslarda anüsden dışarı çıkmış olan rektum mukozası kalın bir parmak görüntüsünde normal rengindedir. Ancak üzerinden zaman geçmiş olgularda ödeme bağlı olarak şekillenen şişkinlik, kan dolaşımının yetersizliğinden dolayı koyu mor renkli görüntü ve sürtünmeler nedeniyle oluşan yaralar görülebilir.

Eğer prolapsusun oluşumu sırasında sadece mukoza katları prolebe olmuşsa dışarı çıkan kısım daha ince bir yapıdadır ve reddedilmesi daha kolaydır. Ancak rektumun tüm katlarıyla dışarı çıtığı durumlarda daha kalın ve büyük bir kitle gözlenir ve reddedilmesi ise daha zordur.

Oluşumundan sonra üzerinden zaman geçmiş eski olgular ve rektumun tüm katları ile dışarı çıktığı reddedilemeyen durumlarda rektumun bu bölümünün operatif olarak alınması gerekebilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Dışarı çıkan rektum doku yapısı nedeniyle çok kısa sürede ödemleşir ve nekroze (doku ölümü) olabilir. Bu nedenle prolapsusun şekillenmesi durumunda vakit geçirmeden hekiminize başvurmanız, ödem ve nekroz gibi bir komplikasyonun önlenebilmesi için gereklidir.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Operasyon tekniği

Yeni şekillenen ve rektumun hasar görmediği olgularda sadece sedasyon uygulanarak reddetme işlemi denenebilir. Ancak bu işlem yapıldıktan sonra anüs çevresine özel bir dikiş uygulanarak prolapsus nedenleri (ıkınmaya neden olan faktörler) tam olarak giderilinceye kadar rektumun tekrar dışarı çıkışını önlemek gerekir. Sedasyon ile istenen sonucun alınamadığı durumlarda genel anestezi ile işlem yapılabilir.

Genel anesteziyle yapılacak işlem için; sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla dışarıya çıkmış olan rektum antiseptik solüsyon ile yıkanarak yapışmış kir veya yabancı cisimler uzaklaştırılır. Soğuk su veya buz kompresleri uygulanarak oluşan ödem giderilmeye çalışılır. Daha sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin belirlediği anestezi uygulanır. Rektumun dışarı çıkan kısmına kayganlığı sağlaması için yağlı bir pomat uyguladıktan sonra rektum içeri itilmeye çalışılır. Rectum içeri itildikten sonra anüsün tüm çevresinden geçen ve tütün kesesi dikişi denilen özel bir dikiş uygulanarak anüs girişi daraltılır. Dikişler yaklaşık 3-5 gün sonra alınır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, kedinin dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır. Kediler yakalık takılmasına pek izin vermez ancak bir iki gün alışması için yeterli olacaktır.

Ayrıca ıkınmaya sebep olan ishal, kabızlık gibi bir durum varsa mutlaka tedavisi yapılarak ıkınmalar önlenmelidir.

Operasyon sonrasında bir kaç gün serum tedavisi ile genel durum düzenlenmeli ve sulu gıdalar dışında bir şey verilmemelidir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon sonrasında aşırı ıkınmaların devam etmesi halinde dikişlerin açılması ve rektumun tekrar dışarı çıkması mümkündür.

Operasyon sonrası eğer sebepler ortadan kaldırılamazsa dikişler alındıktan sonra hastalığın tekrar nüksetme ihtimali vardır. Böyle bir durumda karın boşluğunun açılarak rektumun karın duvarına dikilmesi (rectopexie) yöntemi uygulanabilir.

Rektum Amputasyonu