Anüsten Dışarı Çıkan Rectumun Kesilerek Alınması

Operasyonun yapılış amacı

Bağırsağın son bölümü olan rektumun bir bölümünün anüsten dışarı çıkmasına rektumun prolapsusu denilir. Uzun süre ıkınmaya neden olan ishal, kabızlık, doğum veya irritasyona neden olan lavman uygulamaları gibi bir nedenle oluşabilir. Anüs kaslarının zayıflığı, rektumu kaslara bağlayan dokuların gevşekliği hastalık için kolaylaştırıcı faktörlerdir.

Prolebe olan rektumun içeriye reddedilemeyecek durumda olması, prolapsusun sürekli nüksetmesi, gecikilmiş prolapsus olgularında, rektum dokularının zarar gördüğü veya nekroze (doku ölümü) olduğu durumlarda rektumun amputasyonu (bir kısmının kesilerek çıkarılması) yapılır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Dışarı çıkan rektum doku yapısı nedeniyle çok kısa sürede ödemleşebilir ve nekroze olabilir. Bu nedenle prolapsusun şekillenmesi durumunda vakit geçirmeden hekiminize başvurmanız ödem ve nekroz gibi bir komplikasyonun önlenebilmesi için faydalıdır.

Acil operasyonlar kapsamında olduğu için genellikle bir takım kontrollar için zaman yoktur. Bu nedenle hızla operasyona alınmalıdır.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla dışarıya çıkmış olan rektum antiseptik solüsyon ile yıkanarak yapışmış kir veya yabancı cisimler uzaklaştırılır.

Operasyon odasına alınan hastaya hekimin belirlediği anestezi uygulandıktan sonra steril bir örtü ile bölge sınırlanır. Dışarı çıkan kısım biraz daha çekilerek çıkarıldıkdan sonra nekrozlu doku kesilerek alınır. Daha sonra sağlam dokular karşılıklı olarak dikilir ve dışarıdaki bu kısım anüsten içeriye doğru itilerek rektumun normal pozisyonunda olması sağlanır. Anüs tütün kesesi dikişi ile daraltılır ve nüksler önlenmeye çalışılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı ve zorlayıcı hareketler ve ıkınmaya sebep olacak bir durum önlenmelidir. Ayrıca ıkınmaya sebep olan ishal, kabızlık gibi bir durum varsa mutlaka tedavisi yapılarak ıkınmalar önlenmelidir.

Operasyon sonrasında bir kaç gün serum tedavisi ile genel durum düzenlenmeli ve sulu gıdalar dışında bir şey verilmemelidir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon sonrasında aşırı ıkınmaların devam etmesi halinde dikişlerin açılması veya rektumun tekrar dışarı çıkması mümkündür.

Anal Keselerin Ekstirpasyonu
Rektum Prolapsusu