Hastalık etkeni Rhabdovirüsdür. Davranış değişikliğine, ilerleyen zamanda felçlere neden olan  ve bütün sıcakkanlı hayvanlarda ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır. Virüs dış ortamda çok kısa bir sürede ölür. Güneş ışığı, dejenfektanlar ve ısıya karşı cok dayanıksızdır. Kuduzda bulaşma hasta köpeğin ısırması veya tırmalaması ile olur. Sağlam deriye bulaşan salya kuduza neden olmaz ; ancak deri üzerinde yara varsa salyayla bu virus bulaşır.

Kuduzda kuluçka süresi ısırılan bölgeye (beyine yakınlıkla doğru orantılıdır), bulaşan virüsün miktarına, virüsün hastalık yapma kabiliyetine bağlıdır. Virüs vücuda girdikten sonra dolaşım sistemine geçer ve periferal sinirler yoluyla merkezi sinir sistemine ulaşır. Burada çoğaldıktan sonra beyine ulaşır ve oradan tükrük bezlerine geçer ve hastalığı bulaştırma özelliği de bu evreden sonra başlar. Hastalığın virüs alındıktan sonra 3 hafta ile 6 ay arasında ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Hastalık 3 dönemden oluşur :
1. dönem birkaç saat ile 2-3 gün arasında devam eden bir dönemdir. Huzursuzluk, hayali nesnelere havlama, en küçük tahrikte bağırmaya başlama , göz bebeklerinde genişleme, göz kapakları ve göz reflexinde yavaşlama ve vücut ısısında hafif bir artışla seyreder.
2. dönem genelde 1-7 gün sürer. Hastada ses ve ışık uyarılarına karşı giderek artan bir tepki vardır. Genel bir huzursuzluk ve saldırganlık hali gözlemlenir ve bu saldırganlık canlılara ve nesnelere karşı olabilir ,sıra dışı cisimleri yemeye başlar. Kendini yaralayabilir. Kaslarda koordinasyon bozukluğu ve nöbetler görülebilir.
3.dönem genellikle klinik işaretlerden 2-10 gün sonra başlar ve 2-4 gün sürer. Bu dönemde yutma güçlüğü şekillenir.Üçüncü göz kapağı aşırı büyür. Çene aşağı sarkar ve köpek çenesini kapatamaz. Salya akışı aşırı artar. Kafa ve boyunda felçler oluşur ve hemen sonrasında ölüm şekillenir.

   Hastalıktan tamamen kurtulabilmek için sahipli ve sahipsiz tüm hayvanların aşılanması gerekir. Kuduz şüphesi ile bakılan hayvanlar karantinaya alınarak gözlemlenmelidir. Kuduz şüpheli bir hayvan tarafından saldırıya uğrayan bir kişi hemen ısırılan bölgeyi dezenfektanlar veya sabunla temizlenmelidir ve mutlaka kuduz aşısı olmalıdır. Eğer mümkünse saldıran hayvanı bularak yetkililere haber vermek gerekir. Saldıran hayvan karantinaya alınarak 10 gün kontrol edilecek ve eğer kuduz değilse size haber verilecektir. Bu durumda aşı olmayı kesebilirsiniz. Ancak hayvan bulunamıyorsa veya karantina sonucunda kuduz tespit edilmişşe aşılamaya devam etmelisiniz. Eğer ısırılan kedi veya köpeğiniz ise veteriner hekiminiz tarafındab mutlaka kontrol edilmeli ve gerekirse tekrar aşılanmalıdır. Hastalığın ortadan tamamen kaldırılabilmesi için tüm sokak hayvanlarının kısırlaştırılması (kontrolsüz üremeyi önlemek açısından) ve aşılanması gerekmektedir.

Lyme Hastalığı - LYME DISEASE
Infectious Tracheobronchitis - KENNEL COUGH