Uterusun ( rahim ) kendi içinden geçip ters bir şekilde dışarı çıkmasına prolapsus uteri adı verilir. Köpeklerde nadir görülür. Genellikle uterusun gevşek bir durumda olduğu doğum veya yavru atma sonrasında şekillenebilir. Uterus bağlarının uzun oluşu ve şiddetli ıkınmalar prolapsus için hjazırlayıcı faktörlerdir. Uzun süren güç doğum sonrasında şekillenme olasılığı daha da fazladır. Ayrıca yavru zarlarının atılamadığı durumlarda uterusta kasılmalar devam edeceğinden prolapsus riski artar.
Uterusun prolabe olabilmesi için cervix uterinin ( uterus girişi ) açık olması gerekir.Bu olayda annenin hormon düzeyinin rolü büyüktür. Doğum sonrası yetersiz hormon salgılanması, uterusun ve cervix uterinin eski halini almasının gecikmesi prolapsus şekillenme riskini artıran faktörlerdendir. Prolapsus şekillendiğinde reddedilme işlemi ( tekrar içeriye alınması ) geciktirilmemelidir ; çünkü cervix uterinin daralması söz konusudur bu durumda da reddetmek daha güç olacaktır, ayrıca dışarı çıkan uterus ödemleşebilir, enfekte olabilir ve çok ileri durumlarda damarların baskılanmasına bağlı olarak gangren şekillenebilir. Prolapsus uterinin tedavisi operatif olarak yapılır. Dışarı dönmüş uterus temizlendikten sonra içeri konulabileceği gibi laparatomi (

karın boşluğuna girilmesi ) yapılarak da uterus içeri alınabilir. Genellikle tekrar yavru almak istenmiyorsa kısırlaştırma tercih edilebilir.

Pyometra
Transmisible Veneral Tümör - TVT