PİRELER

Pirelerin verdikleri zararlar:

1) Kan Kaybı: Küçük köpek ırklarında veya özellikle yavru hayvanlar yoğun pire ile enfekte olmuşlarsa, şiddetli kan kaybı, anemi ve hatta ölüm şekillenebilir.

2) Barsak Parazitlerinin Taşınması: Pireler bazı barsak parazitlenin ara konakçısıdır. Bu şekilde enfekte köpekler dışkıyla çevreye bu parazitleri yayarlar. Bu bakımdan pire teşhis edilen köpeklere, bu parazitlere karşı koruyucu amaçla etkili bir iç parazit ilacı uygulamak gereklidir.

3) Pire Enfetasyonuna Bağlı Deri Hastalıkları: Pireler ısırdıkları noktada lokal tahrişe, deri hastalıkların ve bütün sistemi etkileyecek karakterde allerjik reaksiyonlara neden olurlar. Isırık dermatitleri özellikle karında, bacak içlerinde ve kuyruk altında, ısırma ve kaşınmadan kaynaklanan kızarıklık, kabarcık oluşumu ile seyreder.

Evcil hayvanlarınızda kene ve pirelerden kaynaklanabilecek problemleri önlemenin en etkin yolu, veteriner hekiminizin tavsiye edeceği güçlü ve uzun etkili antiparaziter ürünleri kullanmaktan geçer.

Tedavi edilip bünyeden uzaklaştırılmadığı sürece pireler, 100 günden daha uzun süre yaşayıp üreyebilirler.Son derece hızlıdır ve bazıları kendi boylarının 150 katı yükseğe zıplayabilirler.

Pireler dış ortamda daha çok sıcak havalarda ortaya çıkar ama ev içinde yaşayan hayvanlarda ve kapalı mekanlarda tüm yıl boyunca görünebilirler.

PİRELER HAKKINDA ŞAŞIRTICI BİLGİLER :

• Dört adet dişi pire, 1000 gün süre ile günde kez beslendiğinde 1600 kez ısırır.

• Pirelerin yaşadığı bir eve de büyük olasılıkla %95 oranında yumurta ve sadece %5 oranında yetişkin pire bulunur.

• Pire, tropik iklim parazitidir ve dondurucu soğuklarda uzun süre dayanamaz.

• Kış aylarında pireler genellikle tedavi edilmeyen köpekler üzerinde yetişkin halde yaşarlar.

• Larva halindeki pireler etrafa sürünür ve halılara veya ev hayvanlarının üzerinde yaşayan yetişkin pirelerin dışkılarındaki kurumuş kan ile beslenir.

• Dişi pireler;ilk kanlı öğünlerini yedikten 39 ila 48 saat içinde yumurta bırakmaya başlarlar.

• Bazı pire türleri,aylarca yemek yemeden hayatta kalabilirler.

Köpeklerde Brachycephalic Sendrom