Operasyonun yapılış amacı

Penisin total veya kısmi olarak alınması olan bu operasyon, felç, tümör, yaralanma gibi nedenlerle penisin işlevini yitirdiği durumlarda ve penisin fonksiyonlarını yapmasına engel olan bir anomalinin varlığında yapılır.

Özellikle erkek köpeklerde yaygın olarak görülen TVT (Transmissible Veneral Tümör) vakaları çoğunlukla operasyona ihtiyaç duymadan kemoterapi ile rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eğer trafik kazası veya yaralanma gibi acil bir durum söz konusu değilse operasyon için hekiminiz ile uygun zamana karar verdiğinizde köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen, ultrason veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Köpeğinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyonun yapılış amacına göre farklı teknikler uygulanır. Penis üzerinde bulunan tümör olgularında prepisyum (penisi saran kılıf) geriye dogru çekilir ve penis açığa çıkarılır. Tümörün bulunduğu bölgenin gerisinden olmak kaydı ile penis kesilerek alınır. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken konu üretranın(idrar kanalı) sabitlenmesidir. Kesilerek genişletilen üretra penis dokusuna dikilerek idrar kanalının açık kalması sağlanır. Bu teknikle yapılan operasyonlar genellikle tümörün penisin uç kısımına doğru bulunduğu ve az bir penis bölümünün alınması gerektiği durumlarda yapılır.

Penisin daha gerisinde bulunan tümör olgularında veya penisin total olarak alınması gereken durumlarda prepisyum üzerinden işlem yapılır. Prepisyum derisine ensizyon yapılır. Penis tamamen açığa çıkarılır ve kesilerek alındıktan sonra prepisyum derisi tamamen kapatılır. Yani ürethra doğrudan dışarıya açılır.

Operasyon sırasında sonda uygulanarak bir kaç gün sondanın bırakılması dokuların idrarla temasını önleyeceğinden iyileşme sürecinin kısalmasını sağlayacağı gibi, kanal ağzında olası bir daralmanında önlenebilmesi açısından faydalıdır.

Penisin ampute edilmesini gerektiren durumların varlığında testislerin de alınması tercih edilmelidir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Operasyon sonrası en önemli komplikasyon üretranın dışarı direk olarak açılması nedeniyle idrar yolları ve idrar kesesinide etkileyebilecek bir enfeksiyon olasılığının yüksek olmasıdır.

Uretrostomie (İdrar Kanalının dışa açılması)
Hysterectomie (Uterusun-Rahimin Alınması)