Operasyonun yapılış amacı

Penisin içinde bulunduğu kese olan prepisyum’un deliği bazen doğmasal veya edinsel olarak dar olabilir. Bu

darlık nedeniyle penis dışarı çıktıktan sonra tekrar kılıf içine giremez. Bu durum paraphimosis olarak adlandırılır. Prepisyum deliğinin genişletilerek penisin kılıf içine girebilmesi amacıyla yapılan operasyondur.

Doğmasal nedenlerle prepisyum deliğinin dar olması veya edinsel olarak penisin yangı sonucu ödemleşmesi yada penis felci gibi bir nedene bağlı olarak penis tekrar kılıf içine giremez.

Bazen de penis üzerindeki bir tümör nedeniyle paraphimosis şekillenebilir. Böyle bir durumda çift operasyon yapılmalıdır. Yani önce penis üzerindeki tümör alınmalı ve daha sonra prepisyum genişletilmelidir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Paraphimosis olgularında dışarı çıkan penisin sıkışma sonucu boğulma, yaralanma veya nekroze (doku ölümü) olması gibi komplikasyonlar yaşanabileceğinden acil müdahale edilmesi gerekir.

Köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan hastanın hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon bölgesi olarak prepisyumun alt tarafı seçilir. Yani ayakta duruş pozisyonunda yere bakan yüzeyden ensizyon yapılır. Darlığın derecesine göre yapılacak kesiğin boyu ayarlanır ve penisin kılıf içine rahatça girmesini sağlayacak ‘V’şeklinde bir deri parçası kesilerek alınır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Frenulum Operasyonu (Penis Zarının Kesilmesi)
Uretrostomie (İdrar Kanalının dışa açılması)