Ovariohysterectomie (Dişi Kedilerin Kısırlaştırılması)

Operasyonun amacı

Dişi kedilerde kısırlaştırma; yumurtalıklar ile birlikte uterusun (rahim) operatif olarak alınmasıdır. Seksüel erginliğe ulaşan dişi kedilerde uygulanabilir. Ancak genellikle tercih edilen bedensel gelişiminde tamamlanmış olmasıdır.

Kısırlaştırma operasyonu dişi kedilerde genellikle, çiftleşme isteğini ve hamileliği önlemek amacıyla yapılır. Ayrıca ovaryum kistleri, metritis ve pyometra gibi hastalıkların varlığı durumunda tedavi amacıyla da yapılmaktadır.

Dişi kedilerde ovaryumlarda şekillenebilecek kistik oluşumlar ve buna bağlı olarak hormonal metabolizmanın bozulması nedeniyle şekillenen meme tümörlerinin oluşumunu önleyebilmek için, özellikle ileri yaşlardaki kedilerde koruyucu amaçla da uygulanmaktadır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Kedinizin kısırlaştırılmasına hekiminiz ile karar verdiğinizde operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bunun için gerekli görüldüğünde röntgen, kan tahlili veya ultrason gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer operasyon tedavi amacıyla yapılıyorsa (rahim iltihabı v.s.) hekiminizin önceden vermiş olduğu ilaçların operasyon gününe kadar düzenli alınmasını sağlamalısınız.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Dişi kedilerde en uygun operasyon bölgesi fossa paralumbalis (sol açlık çukuru) denilen sol karın boşluğudur. Ayrıca karın altı bölgeden de operasyon yapılabilir. Açılan karın boşluğunda uterus, sağ ve sol ovaryum tespit edildikten sonra ligatürler konularak uterus (rahim) ve ovaryumlar (yumurtalıklar) kesilerek alınır. Kaslara ve deriye dikiş uygulanarak açılan operasyon hattı kapatılır.

Operasyon için uygulanan farklı yöntemlerin içinde en fazla uygulananı ve tercih edileni yukarda anlattığımız yöntemdir. Bu yöntem dışında hysterectomi denilen metod da uygulanmaktadır. Sadece uterusun alınmasıyla kısırlaştırma sağlanılan bu yöntem ile yumurtalıklardan bir veya ikisi bırakılır. Böylece dişi seksüel faliyetlerine devam edebilir. Ancak hormon metabolizması faaliyetine devam ettiğinden kedilerde sürekli kızgınlık hali görülebilir. Ayrıca ileri dönemlerde yumurtalıklarda kist şekillenme olasılığı da yüksek olduğundan tercih edilen bir yöntem değildir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.

Kedilerde genellikle operasyon sonrası yakalık takılmaz. Ancak operasyon bölgesi ile aşırı oynanıyorsa ve dikişlere zarar verme eğilimi varsa mutlaka yakalık takılmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Derideki iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Normal şartlarda hastanız operasyondan 24 – 36 saat sonra yemek yemeye başlayacak ve rutin yaşamına dönecekdir.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon sonrasında değişen hormon metabolizmasına bağlı olarak kilo almaya eğilim söz konusu olabileceğinden beslenmenin yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Bazı hastalarda nadirde olsa operasyona karşı bir tepki gelişmekte ve bazen 7-10 gün süren yüksek ateş ve yemek yememe şekillenmektedir. Fakat bu dediğimiz durum % 1 – % 2 oranındadır.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Ovarectomie