Ovarectomie (Ovaryumların Alınması)

Operasyonun yapılış amacı

Dişi kedilerde overectomi, kısırlaştırma, çiftleşme isteğini önlemek, yumurtalık kist ve tümörlerinin tedavisi amacıyla yapılan operasyondur.

Ovaryumlarda şekillenebilecek kistik oluşumlar ve buna bağlı olarak hormonal metabolizmanın bozulması nedeniyle şekillenen meme tümörlerinin oluşumunu önleyebilmek için, özellikle ileri yaşlardaki kedilerde koruyucu amaçla uygulanmaktadır.

Pratikte pek uygulanan bir yöntem değildir. Çünkü sadece ovaryumlar alınarak rahim bırakıldığından ileri dönemlerde enfeksiyonlara bağlı olarak rahimle ilgili problemler yaşama olasılığı oldukça fazladır.

Genellikle hasta sahibinin isteği doğrultusunda yapılır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon için karar verildiğinde kedinizin genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan kedinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bunun için gerekli görüldüğünde röntgen, kan tahlili veya ultrason gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Özellikle kızgınlık döneminde damarlar aşırı genişlediği ve kanla dolduğu için bu dönemde mümkünse operasyon tercih edilmemelidir.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon

geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon yapılacak bölgedeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan kediye hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Dişi kedilerde en uygun operasyon bölgesi fossa paralumbalis denilen sol açlık çukurudur. Ayrıca karın altından linea alba denilen orta karın çizgisinden de operasyon yapılabilir. Seçilen uygun bölgeden karın boşluğu açıldıktan ve sağ ile sol ovaryum tespit edildikten sonra ligatürler konulur ve kesilerek çıkarılır. Kaslara ve deriye dikiş uygulanarak açılan operasyon hattı kapatılır.

Operasyon sırasında dikkat edilmesi gereken konu ovaryumlardan parça kalmamasıdır. Aksi halde tekrarlayan kızgınlıklar yaşanabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır. Kedilerde pek ihtiyaç duyulmamakla birlikte, operasyon yarası ile oynayarak dikişlere zarar vermesi söz konusu olduğunda yakalık takılmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Operasyon sonrasında dikişlerin zarar görmesi olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve risk oluşturabilecek atlama zıplama gibi ani hareketler engellenmelidir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon karın altı bölgeden yapılmış ise ani hareketlerden sakınılmalı ve bir kaç gün dikişler korunmalıdır. Aksi halde eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) şekillenebilir.

Operasyon bölgesindeki dikişleri dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyondan sonra gözlem altında tutulmalı ve gerekirse yakalık kullanılmalıdır.

Operasyon sonrasında değişen hormon metabolizmasına bağlı olarak kilo almaya eğilim söz konusu olabileceğinden kısırlaştırılan kedinin beslenmesinin yeniden düzenlenmesinde fayda vardır.

Kastrasyon
Ovariohysterectomie