Kalp kasının akut yangısı olan myokarditis köpeklerde bakteriyel, viral, paraziter ve toksik nedenlere bağlı olarak şekillenebilir. Özellikle köpeklerde yaygın olarak gençlik hastalığına ve Dirofilaria Immitis adlı parazitin neden olduğu Heartworm disease hastalığına bağlı olarak görülebilmektedir.

Genel olarak kalp kasında şekillenen yangı burada bir hasara neden olur. Ancak bu hasarın ve yangının tam olarak ayırımının yapılması güçtür. Hastalıkta karekteristik olan bulgu kalp kasında şekillenen hasara bağlı olarak kalbin kontraksiyon gücünün zayıflamasıdır.

Akut myokarditis çoğunlukla septisemi ve piyemilere bağlı olarak şekillenebilen bir durumdur. Ani başlayan ve hızla gelişen bir kalp fonksiyon bozukluğu söz konusudur. Hastalığın sonucu genellikle üzücüdür. Kronik seyreden myokarditis olaylarında kalp kasında şekillenen dejeneratif bozukluklar nedeniyle gelişen fonksiyonel

aksamalar yaşamsal tehlike yaratabilir. Ancak ileri düzeyde olmadığı durumlarda uygulanan medikal tedaviler ile hayatını kontrol altında devam ettirebilir.

Kalbin kontraksiyon gücü zayıflamış olduğundan, nabız hızlıdır. Ancak güçsüz bir nabız söz konusudur. Kalp seslerinin dinlenmesi hastalığın tanısına yardımcı olabilir. Özellikle kalbin hızlı, gürültülü çalıştığı ve ekstra kalp atımlarının olduğu tespit edilebilecek önemli klinik belirtilerdir.

Genel olarak halsizlik, sendeleyerek yürüme ve solunum güçlüğü de görülebilir, vücutta dolaşım bozukluğuna bağlı olarak ödemler şekillenebilir.

Ani şekillenen akut myocartitis vakalarında tüm klinik belirtiler birden bire başlar ve kısa sürede ölüm ile sonuçlanabilir. Myocarditis gelişimi daha ağır bir seyir izlemiş ve belirtiler yavaş yavaş görülmüş ise uygulanabilecek tedavi ve önlemler ile başarılı sonuçlar alınabilir. Ancak her zaman risk taşıdığını unutmamak gereklidir.

Von Willebrand's Disease
Diroflaria Immıtıs Enfeksiyonları