Sadece köpeklere özgü bir hastalıkdır. Oluşum nedeni yüz ve çene kaslarının yangılanmasıdır ; ancak bu yangının oluşma nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Çene kaslarında akut olarak başlayan daha sonra kronik bir hale dönüşen hastalık yayılmacı bir karekter izleyerek omuz ve bacak kaslarında da atrofilere neden olabilir.

Kaslarda atrofilerin ( zayıflama)   başlaması ile birlikte klinik tablo ağırlaşır ve  titreme krizlerinin sıklaşmaya başlar. Gözle görülebilir bulgulardan en önemlileri çiğneme kasları ve yüz kaslarında şişkinlik, hassasiyet, sertlik gibi yangı belirtileri ve titreme ile başlayan nöbetlerdir.

Ağrı nedeniyle çiğneme işlemi güçlükle yapılabilir ve çoğunlukla yemek yemekten kaçınılır. Bu nedenlere bağlı olarak ilerleyen durumlarda kilo kayıpları oldukca belirgin hale gelir. Çok ilerlemiş kronik olaylarda omuz ve bacak kaslarında da zayıflamalar olabilir , ağız tamamen kapalıdır ve açmak hemen hemen imkansızdır. Genellikle nöbetler daha sık tekrarlanır. Çene eklemi şiş ve belirgindir. Hastalığın kesin teşhisi için laboratuar bulguları şarttır.

Hastalık genellikle inatçı bir seyir izler  tedavi çoğunlukla imkansızdır; ancak yapılan uygulamalar hastalığın sonuçlarını biraz daha geciktirebilir.

Luxatio Femoris - Kalça Çıkığı
Alt Çenenin Felci