Hastalık etkeni Borrelia burgdorferidir. İnsanlarda ve köpeklerde eklem, deri lezyonları ve diğer organ bozukluklarına neden olur. Hastalık genelde hastalığı taşıyan kene ısırığından bulaşır. Köpekler hastalığa insanlar ve kedilerden daha kolay yakalanırlar.
Ayrıca dışarda yaşayan köpekler evde yaşayan köpeklere göre daha fazla risk altındadırlar.

Hastalık taşıyan kene ısırdıktan sonra köpekte hiç bir hastalık semptomu ortaya çıkmayabilir ya da ilk semptomlar bir kaç ay sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca enfekte olan köpeklerin çok az bir bölümü klinik semptom gösterirler. Hastalık genelde köpeklerde hemen semptom göstermez.

Bununla birlikte ilerlemiş vakalarda ateş (40-41 C’), iştahsızlık, patolojik uyku hali, hareket etmekte isteksizlik gibi belirtiler görülür. Genelde tek bir eklemde bazen de bir kaç eklemde şekillenebilen topallık görülür. Eklemler şiş ve ağrılı olabilir. Köpekleri kenelerin bol olabileceği ortamlardan uzak tutmak gerekir. Bu hastalığa karşı kullanılabilecek aşı artık ülkemizde bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak kullanılması en iyi korunma yöntemi olacaktır.

Hastalığın en çok görüldüğü zamanlar mayıs- kasım ayları arasıdır. Bu nedenle bu aylarda kene mücadelesi çok önemlidir. Bu hastalıkla mücadele edebilmek için kenelerle olan savaşı bilinçli ve inatçı bir şekilde sürdürmek gerekir. Köpekleri sık sık pire ve kene taramasından geçirip doğru zamanlarda ilaçlama yapılmalıdır.

Leptospirosis
Rabies - KUDUZ