Köpeklerde görülen leptospirosis vakalarının büyük çoğunluğu l.canicola, l.icterohaemorrhaigae, l.ponoma tarafından yapılmaktadır. Bakteri idrar yoluyla atılır ve vücuda mukozalardan veya yaralı deriden girer. Hastalık insanlara da bulaşabilir.

Yazın daha sık olarak görülür. Vücuda giren bakteri iç organlara giderek 4-10 gün süren çoğalma dönemine girer. Bu dönemin sonunda böbrekler etkilenerek böbrek yetmezliği oluşabilir, karaciğer etkilenirse sarılık, akut hepatit veya kronik aktif hepatit şekillenebilir, pıhtılaşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Hiperakut enfeksiyon şekillendiği durumlarda hasta kısa sürede ölebilir, kusma ve buna bağlı su kaybı, patolojik uyku hali ve bu semptomların devamında kanama ve şok eğilimleri görülebilir.

Akut enfeksiyonlarda ateş, kilo kaybı, su kaybı, kusma, deri altında küçük kanamalar,yürüme isteğinin kaybolması, idrarda azalma ya da idrara yokluğu gibi semptomlar şekillenir. Türüne bağlı olarak geri dönüşümsüz olabilen böbrek yetmezliği meydana gelir. Kronik aktif hepatit oluşabilir. Hastalık sırasında bazen klinik belirti görülmeyebilir. En iyi önlem aşılamadır.

Günlük dezenfektanlarla bakteri kolayca elimine edilebilir. Yetersiz aşılanmış olan köpekler semptomsuz taşıyıcılar olarak insan ve hayvanlara hastalığı bulaştırabilirler. Hastalık oluştuysa destekleyici tedavi önemlidir. Hastalık insanlara da bulaşması açısından da önem taşımaktadır. Bu nedenle genel hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekir. Leptospiro enfeksiyonuna maruz kalan köpek diğer köpeklerden ayrı tutulmalıdır.

Hastalıkdan kurtulmanın en emin yolu aşılamadır ve düzenli olarak her yıl tekrarı yapılmalıdır.

Brucellosis
Lyme Hastalığı - LYME DISEASE