Leishmaniasis 

Zoonoz karakterli paraziter bir deri hastalığıdır. Tropikal bölgelerde ve Akdeniz ülkelerinde sık görülen hastalık kedilerde nadir olarak görülmektedir.

Hastalık etkeni nedir ?

Hastalığın etkeni bir protozoon olan Leishmania?dır. Kedilerde hastalığa neden olan türler Leishmania canis (leishmania donovani) ve Leishmania tropica? dır.

Hastalık nasıl bulaşır ?

Hastalık phlebotomus türü keneler, tatarcık ve kum pireleri gibi kan emen sinekler ile bulaşmaktadır. Kedilerde nadir görülmekle birlikte köpeklerde daha sık karşılaşılmaktadır. Hastalık etkeni bulaştıktan sonra kuluçka süresi haftalar hatta yıllarca sürebilmektedir. Buna karşın hastalığı geçirenler ise bağışıklık kazanmaktadır.

Hastalık nasıl gelişir ?

Hastalık etkenini taşıyan insektisitlerin ısrması ile bulaşan etken 1 ay ile 1 yıl arasında değişen bir kuluçka süresi geçirir. Isırılma bölgesinde hücre bağışıklık sistemi yeterli ise lezyonlar lokalize olur. Bağışıklık yetersiz ise lezyonlar hızla yayılır. Hastalığın seyri genellikle kötüdür ve nüksler söz konusudur. Hastalık çoğu zaman medikal tedaviye olumlu cevap vermez.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Yaygın olarak deri lezyonları görülmektedir. Özellikle dudaklar, burun, göz kapağı ve kulak uçlarında nodül ve kabuklu ülserler şekillenir. Ayrıca sistemik belirtiler olarak kilo kaybı, dalak ve karaciğerde büyüme, topallık görülebilir.

Nasıl önlem alabiliriz ?

Hastalığın erken teşhis edilmesi ve koruyucu hekimlik hastalığın önlenebilmesinde büyük önem taşımaktadır. Taşıyıcı olan insektisit mücadelesi dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Sonuç

Kedilerde oldukça nadir olarak görülen hastalığın seyri genellikle kötüdür.

Campylobacteriosis (Campylobacter Enfeksiyonu)