Kuyruk Amputasyonu (Kuyruğun Kesilmesi)

Operasyonun yapılış amacı

Kuyruk amputasyonları çeşitli nedenlere bağlı olarak kuyruğun hasar gördüğü durumlarda yapılmaktadır.

Kedilerde trafik kazaları, kapı aralığına sıkışma, ezilme ve benzeri nedenlerle oluşan yaralanmalar sonucunda kuyruk hasar görebilir. Bu gibi durumlarda kuyruğun ileri derecede hasar görmesi, kuyruğun felci, veya dokuların nekrozu nedeniyle fonksiyonunu yitiren kuyruğun amputasyonu tedavi için tek yöntemdir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Yaralanmalar nedeniyle kuyrukta bir hasar şekillendiği durumlarda ve gangrenin söz konusu olduğu durumlarda operasyon acil olarak yapılmalıdır.

Eğer operasyon acil bir nedene bağlı olarak yapılmıyorsa operasyon öncesinde genel sağlık kontrollerinin yapılması anestezik madde alacak olan kedinizi risk altına sokmamak açısından faydalı olacaktır.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla operasyon yapılacak bölgedeki kuyruk kılları traş edilerek uzaklaştırılır ve daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır ve bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Eğer yaralanma söz konusu ise hasarın şekillendiği bölgenin yukarısında kalan sağlam dokular seçilir ve omur aralığı tespit edilerek bu bölgeden kuyruk ampute edilir. Kuyruk ucunu kapatan derinin çok gergin olmaması ve kuyruğun tam omur aralığından alınması bu operasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Operasyon sonrasında kuyruk mutlaka bandajla korunmalıdır. Aksi halde yere oturuşlar esnasındaki sürtünmeler tahrişe veya ödeme neden olabileceği gibi dikişlerin açılması gibi komplikasyona neden olabilir. Gerekirse bir kaç gün pansuman yapılabilir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon sırasında her hangi bir nedenle tam omur aralığından ampute edilmeyen veya kuyruk ucunu kapatan derinin aşırı gergin olduğu vakalarda daha sonra kuyruk ucu yaraları veya hastada sürekli bir ağrı hissi kalabilir.

Bacak Amputasyonu