Google Glass – Day 1: NYC | Puppies, Companies and Hoops

Köpekler insanlarda olduğu gibi beş duyuya sahiptir. Bu duyulardan bazıları insandan zayıf olmasına rağmen, kuvvetli olanları çok daha üstün gelişmiştir.

Görme
Köpekler hareket ve ışığı insanlardan çok daha iyi görürler. Gözün retina isimli kısmındaki alacakaranlıkta görmeyi sağlayan rod isimli hücreler çok daha iyi gelişmişlerdir ve bu sayede loş ışıkta çok daha iyi görme fonksiyonu sağlanır. karanlıkta köpeklerin gözüne ani ışık çarpması ile kendini karakteristik olarak mavi-yeşil renkte gösteren Tapetum Lucidum denilen tabaka gelen ışığı büyüterek daha fazla hassasiyet sağlar. Bununla beraber köpeklerin gözleri detay konusunda insanlar kadar duyarlı değildir, insanlar gördükleri cisimlerdeki detayları köpeklerden daha fazla ayırt ederler. Gözün renk ayırt etme işini yapan konik hücreler insanlardakine göre daha az sayıdadır bu nedenle renkleri ayırt edemezler. Zannedilenin aksine köpekler tamamen renk körü sayılmazlar. Köpeğin gözünde Membrana Nictitans isim verilen gözün iç açısından çıkan üçüncü bir göz kapağı bulunur, bu yapı sayesinde göz tırmalama gibi dışarıdan gelecek travmalara karşı daha korunaklı hale gelmiştir.

Duyma

Köpekler insanlara göre çok daha uzun ve derin bir kulak kanalına sahiptir. Bu yapı sesleri daha güçlü olarak kulak zarına iletilmesine olanak verir. Ortalama olarak bir köpek insandan 4 kat daha güçlü bir işitme duyusuna sahiptir ve çok daha yüksek frekanstaki sesleri de kolaylıkla duyabilir. Köpekler sesin geldiği yönü de kolaylıkla tespit ederler ve bu onların doğada avlanmasında büyük kolaylık sağlar. Bununla birlikte daha uzun bir kulak kanalı yukarıda saydığımız avantajları ile beraber kulakla ilgili birçok sağlık sorunu riskini de beraberinde getirmektedir. Öncelikli olarak nem, periodik kulak bakımının yapılmayışı enfeksiyon ve yangı gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. kulakların ırk özelliğine bağlı olarak düşük olması ya da kulak kanalında çıkmış olan tüyler kulak kanalının ventilasyonunu engellediğinden meydana gelebilecek sağlık sorunlarının başlıca sebebi olmaktadır.

Yunuslar
Hayvanlardaki Davranışların Kontrolü