Kriptorşit, testislerden bir veya ikisinin scrotum denilen testis kesesine inmemesidir. Bu gibi olaylarda inmeyen testis karın boşluğu veya inguinal kanalda (kasık bölgesi) kalabilir. Gizli testislilik olarak adlandırılan bu anomalinin giderilmesi amacıyla operasyon yapılır. Yaklaşık 6-8 aylığa kadar normal kabul edilen kriptorşizm daha sonrası için patolojik bir durumdur. İçeride kalan testis gelişimini tamamlayamaz ve küçük kalır. Genellikle bir klinik belirti görülmez ancak bazen saldırgan veya agresif tavırlar olabilir. İleri yaşlarda özellikle de karın boşluğunda kalan bu testis büyüyerek kistik bir yapı kazanabilir. Bu nedenle teşhis edildiği zaman mutlaka alınması gerekir. Nadir olarak testis deri altında da yerleşebilir.

Operasyon için uygun zamana hekiminiz ile karar verdiğinizde köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini ( genel kan sayımı, böbrek ve karaciğer tetkikleri ) yaptırmanız gerekir. Bu durum köpeğinizin genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak açısından faydalı olacaktır. Ayrıca ultrason veya röntgen uygulamaları içerde kalan testisin yerinin belirlenmesinde kullanılabilir. Anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlamak amacıyla köpeğinize operasyondan 12-24 saat önce yemek ve su vermeyi kesmelisiniz

Operasyon bölgesinin seçimi testisin yerleştiği yere göre yapılır. Eğer testis karın boşluğunda ise operasyon orta karın çizgisinden, inguinal kanalda ise penisin yan tarafından yapılır. Bazen inguinal kanalın testis kesesine geçiş kısımında da kalabilir ki bu durumda penisin gerisinden scrotuma yakın bölgeden açılarak testis çıkarılır. Operasyon için uygun bölge seçilerek, gerekli sterilizasyon tamamlandıktan sonra bölge açılır. Daha sonra testisin akıtıcı kanalları ve kan damarları
bağlandıktan sonra testis kesilerek çıkarılır. Kas ve deri dikişleri uygulanarak operasyon bölgesi kapatılır.

Operasyondan sonra uygun bir antibiyotik hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır. Operasyon sonrasında özellikle orta karın çizgisinden yapılan operasyonlarda dikişlerin zarar görmesi olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve risk oluşturabilecek atlama zıplama gibi ani hareketler engellenmelidir. Tam iyileşme yaklaşık 8-10 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir. Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece testisin alınmasına bağlı olarak oluşabilecek komplikasyon yoktur. Ancak, operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır. Aksi halde dikişlerin açılabilir ve iç organlar dışarı çıkabilir. Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.Operasyon sonrasında (eğer diğer testis de alındıysa) değişen hormon metabolizmasına ve aktivitenin azalmasına bağlı olarak kilo almaya eğilim söz konusu olabileceğinden kastre edilen köpeğin beslenmesinin yeniden düzenlenmesinde fayda vardır.

Ovarectomie (Ovaryumların alınması)
Erkek Köpek Kısırlaştırılması (Castration)