Kedilerde Hairball (Tüy Yumakları)

Kediler genellikle temizlenmeyi seven titiz canlılardır. Kendilerini temizlerken en çok başvurdukları yol şüphesiz kendilerini yalamalarıdır. Tüyleri uzun olan kediler başta olmak üzere tüm kediler özellikle tüy değiştirme dönemlerinde yaladıkları tüylerin sindirim kanalına giderek tüy yumakları oluşturabilmesi gibi ciddi bir riskle karşı karşıyadır. Kediniz için keyif verici bu eylem sonucunda önce mideye giden tüy veya tüy kitleleri sindirim sisteminin salgılarıyla küçük bir tüy yumağı haline gelir ve barsaklara geçer.

Sindirim kanalının mide göre daha dar seyreden mideden sonraki bölümü -ince barsaklar- sözü geçen tüy yumaklarının tıkanıklık oluşturması için elverişli ortamlardır. Çoğunlukla duodenum denilen ince barsakların ilk kısmı ve jejenum isimli ikinci kısım ile bu iki bölgenin geçiş yerinde içerik geçişine engel olacak şekilde tıkanıklıklar oluşur. Barsak lumenine sıkışan bu kitlenin suyu barsak tarafından emilir ve giderek daha da sert bir hal alır. Bu dönem içerisinde klinik olarak kusma, depresyon, iştahsızlık, dışkı yapmama gibi belirtiler söz konusu olur. Bu tipte belirtiler söz konusu olduğunda zaman geçirmeden Veteriner Hekim’inize danışınız.

Teşhisinde, röntgen ışını altında görüntü verebilen maddelerin sindirim kanalındaki geçişini takip etme yöntemi en geçerli yöntemdir. Bu sayede kanal boyunca takip edilen kontrast sıvı tıkanıklık olan bölgeden daha ileri gidemez ve sorunun meydana geldiği bölge tespit edilir.

Korunmasında, rutin tüy bakımı çok önemlidir, fırçalama sindirim sistemine gidecek tüy hacmini azaltarak sözü geçen riski minimuma indirir. Bunun yanında hairball oluşumunu engelleyici ağızdan kullanılan paste’ler ve yine bu özelliği taşıyan çeşitli mamalar bu duruma karşı önlem almada büyük önem taşır.

Hayvanlardaki Davranışların Kontrolü