Hastalığın etkeni bir tür protozoa olan isospora’dır. Köpeklerde enfeksiyona neden olan birkaç Isospora türü olsa da köpeklerde sıklıkla enfeksiyona neden olan ve tespit edilen etken isospora canis ‘tir. Hastalık özellikle gelişme dönemindeki yavrularda sık raslanmakla birlikte her yaşta görülebilmektir. Hastalığın bulaşması genellikle direkt yolla olur. Yumurtalarla kontamine olmuş çevre ve eşyalar ile direk temas ile ya da kontamine olmuş yiyeceklerin yenmesiyle bulaşma meydana gelir. Kimi zaman da ookistleri taşıyan ara konakçıların yenilmesi ile de etkenler alınabilir.

Ağız yolu ile alınan sporlu yumurtalar sindirim sisteminde ince bağırsak epiteline yerleşerek bölünmeye ve çoğalmaya başlar. Böylece siklusuna başlamış olan isospora’lar tek konakçıda siklusunu tamamlar ve dışkı yolu ile yumurtalar dışarıya atılır ve siklus bir diğer köpeğin yumurtayı alması ile devam eder. Bu nedenle hijyen çok önemli bir faktördür. Genellikle köpeklerin bağırsağında hastalığa neden olmadan görülebilen isosporalar çeşitli nedenlerle artarlarsa enfeksiyona neden olurlar. Bu nedenler arasında bağışıklık sisteminin zayıflaması ve dolayısı ile bir başka bağırsak enfeksiyonunun şekillenmesi, yetersiz beslenme sayılabilir.

Etkenler ince bağırsaklarda hiç bir klinik belirti göstermeden bulunabilir. Bu tür köpekler taşıyıcı olabileceklerinden düzenli olarak yapılan paraziter dışkı muayeneleri erken teşhis için faydalıdır. Isospora’nın çoğalarak patojenite kazanması ile şekillenen hastalığın spesifik belirtisi diare (ishal)’dir. Genellikle yumuşak ve sulu kıvamda bir dışkı görülür; ama kimi zaman mukuslu yani sümüklü veya kanlı bir dışkı da görülebilir. Enfeksiyonun şiddetli olduğu durumlarda halsizlik, iştahsızlık, kusma, kilo kaybı ve vücut ısısında artış da görülebilen belirtilerdir. Tedavi edilmeyen ilerlemiş vakalarda ölüm şekillenebilir. Ölüm sebebi vücut direncinin zayıflaması, aşırı sıvı kaybı veya başka bir enfeksiyonun gelişerek vakanın şiddetini artırmasıdır. Düzenli olarak yapılan dışkı muayeneleri her zaman için alınabilecek en iyi önlemdir. Çünkü parklar, piknik alanları, sokaklar, apartman bahçesi gibi açık alanlar, sahipsiz ve bakımsız köpeklerin de kullanımına açıktır ve bu nedenle birçok köpek enfekte bir çevre riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Stres hastalığın etkisinin artmasında önemli bir rol oynadığından strese neden olabilecek konaklama, yolculuk, yalnız kalma gibi faktörlerden biri söz konusu ise vücut direncini artırmak amacıyla vitamin takviyesi yapmak, diyetini güçlendirmek ve elbette mümkünse stres faktörünü ortadan kaldırmak gereklidir.

Bulaşma sebeplerinden biri olan çiğ et yedirme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeniz de alınabilecek tedbirlerden biridir. Genellikle etkenler ince bağırsaklarda hiç bir belirti göstermeden az sayıda bulunabilir. Ancak vücut direncinin kırıldığı dönemlerde veya bir başka bağırsak enfeksiyonunun söz konusu olduğu durumlarda çoğalarak patojenite kazabilirler. Bu nedenle özellikle köpek popülasyonunun ve stresin fazla olduğu, enfeksiyon riski taşıyan konaklama merkezleri, petshop gibi yerlerden gelen köpeklerde dışkı muayenesinin yapılması hastalığın patojenite kazanmadan erken dönemlerde tespiti için faydalıdır.

Yumurtaların dışkıda tespit edilmesi durumunda düzenli yapılan uygun bir medikal tedavi ile olumlu sonuç alınabilir. Yoğun bir invazyonun söz konusu olduğu inatçı vakalarda ve geç tespit edilen durumlarda ise çoğunlukla uzun süreli ishal söz konusu olduğundan vücudun sıvı dengesini korumak, vitamin ve mineral takviyesi yapmak gerekebilir.

Toxoplasma Enfeksiyonları
Coccidiosis