Hypervitaminosis (A Vitamini Fazlalığı) Hipervitaminosis A; pratikte, diyetlerinde yoğun miktarda çiğ ciğer tüketen kedilerin hastalığıdır. Ek besin katkılarıyla uzun süre beslenen kedilerin hastalığıdır. Vitamin A, vücutta görme fonksiyonları, epitel hücrelerinin büyümesi yanında kemik ve diş gelişimi için gerekli bir vitamindir.
Beta karotenden sentezlenebilir. Ancak kediler bu sentezlemeyi yapamadıklarından direkt A vitamini olarak alınmalıdır. Kemiklerin eklem yüzeylerinde kıkırdak hücreleri gelişimini sağlaması yanında kemiklerde rejeneratif aktivitenin uyarılmasını sağlayan bir vitamin olduğundan fazlalığı halinde kemik dokuda anormal gelişimlerin oluşumuna neden olmaktadır. Klinik olarak, halsizlik, sürekli uyku hali, diş etlerinde ödem ve boyun bölgesinde ağrı ilk görülen bulgulardır.
Tüyler karışık ve mat görünümlü boyun gergin bir şekildedir. Aşırı sinirsel tepkimeler, kendini temizleyememe ve bazen de topallık söz konusu olur. Hastalık özellikle boyun ve sırt omurlarında dejenerasyonlar ile karekterizedir. Özellikle genç hayvanlarda iskelet sisteminde deformasyonlar dikkat çekici bulgulardır. Uzun kemiklerde kısalmalar ve eklemlerin birleşme yüzeylerindeki hasarlar radyografi ile kolayca tespit edilebilir.
Kemik yapıdaki deformasyonlara bağlı olarak kırılmalar ve topallık sık görülen bir bulgudur.
Ayrıca gingivitise bağlı olarak diş etlerinde çekilmeler ve diş dökülmeleride görülebilir. Kedilerde görülen A vitamini fazlalığının temel nedeni çoğunlukla karaciğer ile beslenmeleridir. Bunun önlenebilmesi için kedilerin gıdalarındaki karaciğer miktarını kademeli olarak düşürmek ve diğer gıdaların alınmasını sağlamaktır.
Raşitizm