Hernia Umbilicalis (Göbek Fıtığı)

Operasyonun amacı

Kedilerde nadiren görülen ve göbek deliğinin olduğu yerde bir fındık veya bazen bir ceviz büyüklüğünde gözlenen şişkinlikler göbek fıtığı olarak adlandırılır. Fıtık içeriği genellikle bölgedeki yağ dokusu veya omentumdan (karın içi organların üzerindeki örtü) oluşur.

Küçük olan fıtıklar çoğu veteriner hekim tarafından normal olarak kabul edilir. Bu tür fıtıklar genellikle herhangi bir soruna neden olmazlar ve büyüme eğilimi olmadığı sürece operasyona gerek yoktur.

Daha büyük fıtıklar nadirende olsa büyüme eğilimindedirler. Bu tür fıtıkların düzeltilmesi ancak operasyon ile mümkündür.

Bu tür operasyonlar acil operasyonlar kapsamında değildir. Ancak göbek fıtığının hızlı büyüdüğü durumlarda fıtık deliğine iç organlar da girebileceğinden (barsak gibi) bazen aciliyet kazanabilmektedir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Operasyona karar verildiğinde kedinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bunun için gerekli görüldüğünde röntgen, kan tahlili veya ultrason gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle göbek bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan kediye hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Göbek fıtığı operasyonlarında izlenen yöntem şudur; fıtık deliğinin üzerinde deri açılarak fıtık kesesine ve fıtık içeriğine ulaşılır. Fıtık içeri yapıştığı yerden ayrılır. Eğer önemsiz bir doku ise kesilerek alınır veya karın boşluğuna geri itilir. Daha sonra varsa fıtık kesesi kesilerek alınır ve kasdaki fıtık deliği de kapatılır. En son deride fazlalık varsa onlarda alınır ve deri kapatılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, kedinin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Operasyon bölgesindeki dikişleri kedinin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Hernia Abdominalis
Hernia Diaphragmatica