Hernia Abdominalis (Karın Fıtığı)

Operasyonun yapılış amacı

Kazalar, köpek saldırıları veya darbeler sonucu karın kaslarında meydana gelen yırtıklar nedeniyle iç organların dışarı çıkması sonucu oluşan problem; karın fıtığı olarak adlandırılır. Dışarı çıkan organlar deri altına yerleşir ve burada değişik hacimlerde şişkinliklere neden olur. Bu şişkinlik olaya müdahalede gecikildiğinde artma eğilimindedir. Ayrıca zaman geçtikce çevre dokulara yapışmalarda artar.

Operasyon bu şişkinliğin giderilmesi ve iç organların yerine yerleştirilerek kasların onarılması amacını taşır. Olayın tedavisinde operasyondan başka çare yoktur.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Bu tür vakalarda eğer mümkünse bir kaç gün bekleyip hastanın genel durumunu düzeltdikten sonra operasyon yapılır. Bu arada hasta genel kontroldan geçirilir. Ancak özellikle trafik kazaları veya kavgalar sonucu şekillenen karın fıtıklarında tüm bunlara vakit kalmadan acil operasyon yapılmak zorunda kalınabilir.

Hastanız acil operasyona alınmamış ve bir kaç gün sonrası için gün verilmişse o güne kadar verilen tedaviyi çok düzenli olarak takip etmelisiniz.

Acil operasyon yapılacak vakalarda kedinizin hastalık ve operasyon açısından geçmişi ile ilgili bildiğiniz her şeyi hekiminize anlatın. Olayın aciliyeti nedeniyle farklı bir hekimle görüşmek zorunda kaldıysanız kedinizin hekimiyle gerekirse görüşün ve ondan hastanız hakkında bilgi alın.

Bu tür fıtıklaşma vakaları ihmale gelecek olgular değildir. Bu nedenle olayı farkettiğiniz anda veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

Eğer operasyon acil değilde randevulu ise kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle fıtık bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır ve lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Karın fıtığı operasyonlarında spesifik bir operasyon bölgesi yoktur ve fıtık şişkinliği nerdeyse operasyonda ordan yapılır. Operasyon için deri açıldığı anda çoğu zaman fıtığı oluşturan organla karşılaşılır. Fıtıklaşan organ yerine yerleştirilir ve içerde her hangi bir başka hasar veya kanama olup olmadığına bakılır. Eğer herhangi bir problem varsa bunu da giderdikten sonra operasyon yeri kapatılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, kedinin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.
Karın fıtığı operasyonlarından sonra özellikle de büyük fıtıklarda; yani kasların fazla yırtıldığı durumlarda çok daha dikkatli olmak ve yakalığa ilave olarak operasyon bölgesine bandaj uygulamak da gereklidir.

Fıtık nedeniyle içerde fazla hasar oluşmuşsa hekiminizden ilerde olabilecekler hakkında bilgi alın. Böylece oluşabilecek durumlara karşı önlem almanız kolaylaşır.

Özellikle travmalara bağlı olarak şekillenen fıtıklarda bölgede deri de ağır hasar gördüğü için operasyon sonrasında bölge de morarmalar ve deri döküntüleri görülebilir. Bunun operasyonla bir ilgisi yoktur.

Eğer deri hasarı yoksa tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edilse bile fıtığın oluşum şekline ve büyüklüğüne bağlı olarak bir takım komplikasyonlar oluşabilir.

Bunlar genellikle; operasyon bölgesinde ödem oluşumu, derinin hasar gördüğü durumlarda ciddi morarmalar ve bunu takiben deride dökülmeler, karın içinde oluşan hasara bağlı olarak iç organlarda yapışmalar, nadiren de peritonit denen karın içinde iltihaplanmaya bağlı olarak septisemi (kan zehirlenmesi) şekillenmesidir.

Operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz haraketler engellenmeli veya kısıtlanmalıdır. Aksi halde fıtığın tekrarlanması ve eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) tehlikesi vardır.

Operasyon bölgesindeki dikişleri kedinin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Hernia Umbilicalis