Harder bezi, köpeklerde üçüncü göz kapağı denilen palpebra tertia’nın iç yüzeyinde ve gözün iç açısına yakın bir bölgede yer alan bezdir. Şeffaf ve kaygan nitelikte göz yaşı sıvısı salgılıyan bu bezin; kronik veya hiperplazik yangılar nedeniyle aşırı büyüyerek alt göz kapağından dışarı çıkması herder bezinin prolapsusu olarak adlandırılır.

Harder bezinin yangısel olgularında öncelikle duruma göre medikal tedaviler denenir. Ancak tedavi sonucunda istenilen gelişme sağlanamayabilir. Bu durumda operasyon kesin çözüm olacaktır. Şiddetli yangının söz konusu olduğu durumlarda operasyon öncesinde antibiyotik tedavisinin yapılması faydalıdır. Bölgedeki yangının giderilmesi operasyon sırasında kanama olasılığını da azaltacağından büyük fayda sağlayacaktır.

Köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini ( genel kan sayımı, böbrek ve karaciğer tetkikleri, röntgen ) yaptırmanız gerekir. Ayrıca harder bezi kistlerinin oluşumunu kolaylaştırıcı bir faktör olan folliküler konjunktivitisinde (üçüncü göz kapağında şekillenen folliküler yangı) kontrol edilmesi gerekir.

Operasyon için uygun tarih belirlendiğinde köpeğinize operasyon tarihinden önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyonda alt göz kapağı hafifçe kenara çekildiğinde kolayca görülebilen üçüncü göz kapagının iç yüzeyindeki harder bezi bir pens yardımı ile tutularak küt uçlu bir makas ile kesilerek alınır. Sıklıkla kullanılan bu teknik dışında uygulanabilecek diğer bir yöntemde, bezin içinde bulunduğu kese açıldıktan sonra bezin kesilerek uzaklaştırılmasıdır.

Operasyon sırasında alınan bezin bütün olarak çıkarılmasına ve parça bırakmamaya dikkat edilmelidir. Her iki yöntemde de bölgeye dikiş uygulaması yapılmaz. Özel göz antiseptikleri ile göz yıkanarak tampon uygulanır ve kanama durduktan sonra antibiyotikli damla veya pomat kullanılır. Operasyondan hemen sonra kullanılan antibiyotikli damla veya pomat hekimin önerdiği süre ve dozda kullanılmalıdır. Genel olarak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna ve antibiyotik uygulamalarına dikkat edildiği sürece yaşanılabilecek olumsuzluklar minimal düzeydedir.

Othaematom (Kulak Kepçesinde Kan Toplanması)
Entropium Operasyonu