Operasyonun yapılış amacı

Frenulum, köpeklerde görülen ve penisin alt bölümünde fötus evresinde var olan doğumla birlikte penisin gelişimine bağlı olarak kaybolan ince bir zar yapısındaki mukoza uzantısıdır.

Bazen doğmasal bir anomali olarak bu zar kalabilir. Böyle bir durumda penis prepisyum (penis kılıfı) içinde kıvrık olarak durur. Bu kıvrıklık nedeniyle idrar prepisyum içine akar ve yangıya neden olabilir.

Çoğu zaman damla damla ve sık idrar yapma gibi bir bulguyla kendini belli eden bu anomali yavru döneminde yapılan klinik muayenede kolayca tespit edilebilir.

Doğumla birlikte kaybolması gereken bu zarın kesilerek kıvrıklığın giderilebilmesi amacıyla operasyon yapılır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon çoğu zaman hafif bir sedasyon işlemi ile yapılabilir. Ancak gerek duyulursa genel anestezide uygulanabilir. Operasyon için uygun zamana hekiminiz ile karar verdiğinizde operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu köpeğinizin sedasyon veya anestezi uygulama sürecini daha rahat geçirmesini sağlayacaktır.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan hasta operasyon odasına alınır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Penis dışarı doğru çekilerek prepisyumdan çıkarılır. Zar kolayca görülür. Penisin düz duruşunu sağlayacak oranda bu mukoza bir makas veya bistüri ile 1-2 noktadan kesilirek kıvrıklık giderilir. Çoğu zaman kanama olmaz. Bazen hafif sızıntıların olması da normaldir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin

önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı yalayarak tahrişini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 7-10 gün içerisinde tamamlanır ve yakalık çıkarılabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Bölgeyi yalayarak tahrişe ve ödeme neden olabileceğinden operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve tam iyileşme olana kadar çıkarılmamalıdır.

Paraphimosis Operasyonu (Penis Kılıfının Genişletilmesi)