Kısırlaştırma operasyonu erkek köpeklerde genellikle sürekli çiftleşme isteğinin önlenmesi amacıyla yapılır. Buna bağlı olarak kavgacı ve hırçın mizaçlı köpeklerin sakinleşmesi dolaylı olarak sağlanmış olur. Ayrıca testis tümörlerinde, travmalara bağlı testis yaralanmalarında, dermatit ve egzama gibi kaşıntı ile seyreden hastalıklarda sürekli yalama sonucu oluşan lokal tahrişlerde kısırlaştırma bir tedavi şekli olarak tercih edilmektedir.

Köpeğinizin kısırlaştırılmasına hekiminiz ile karar verdiğinizde köpeğinizin operasyon öncesi genel sağlık kontrollerini ( genel kan sayımı, böbrek ve karaciğer tetkikleri, röntgen ) yaptırmanız gerekir Eğer operasyon tedavi amacıyla yapılıyorsa (dermatit, yaralanma v.s.) hekiminizin önceden vermiş olduğu ilaçların operasyon gününe kadar düzenli alınmasını sağlamanız gerekmektedir.

Anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlamak amacıyla köpeğinize operasyondan 12-24 saat önce yemek ve su vermeyi kesmelisiniz . Kısırlaştırma operasyonlarında uygulanan farklı yöntemlerin içinde en fazla uygulananı ; Scrotum olarak adlandırılan testis kılıfı her iki testisin orta birleşim çizgisinin penise yakın kısmından bistüri ile açılıp ve bu açılan bölgeden sıra ile testisler çıkarılarak alındığı yöntemdir.

Deri dikişi uygulanarak açılan operasyon hattı kapatılır.Operasyondan sonra uygun görülen antibiyotik hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı , köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.Tam iyileşme yaklaşık 8-10 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınır. Normal şartlarda köpeğiniz operasyondan 12 – 24 saat sonra yemek yemeye başlayacak ve rutin yaşamına dönecekdir. Kastrasyon operasyonu sonrasında komplikasyon riski yok denecek kadar azdır.

Genel olarak sterilizasyona dikkat edildiği sürece yaşanılabilecek olumsuzluklar minimal düzeydedir. Ancak hassas olan testis derisinde lokal olarak ödemleşmeler olabilir. Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olursa vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız. Operasyon sonrasında değişen hormon metabolizmasına bağlı olarak kilo almaya eğilim söz konusu olabileceğinden beslenmenin yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Keseye İnmemiş Testislerin Alınması (Cryptorchidie Operasyonu)
Dişi Köpek Kısırlaştırma (Ovariohysterectomie)