Entropium Operasyonu (Göz Kapaklarının İçe Dönmesi)

Operasyonun yapılış amacı

Köpeklerde sık gözlenen göz kapaklarının içe doğru kıvrılması olarak tanımlanan entropium olguları çoğunlukla alt göz kapağında şekillenir. Çoğunlukla konjuktivitis follikularis probleminin uzun sürdüğü durumlarda ortaya çıkar. Ayrıca bazı köpek ırklarında doğmasal olarak (Setter, Cocker, St.Bernard gibi) yatkınlık da söz konusudur. Operasyonun amacı, dönmenin şekillendiği bölümü karşılayacak bir deri parçasının kesilerek alınması ve göz kapağının içe doğru kıvrılmasının önlenmesidir.

Entropium vakalarında içe dönen göz kapakları göz küresinde sürekli irkiltiye neden olabileceğinden ve operatif tedavi dışında ilaç ile tedavisi de mümkün olmadığından geciktirilmemesi gereken operasyonlardandır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon için karar verildiğinde köpeğinizin genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum hastanızın genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için gereklidir. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtmelisiniz.

Operasyon için uygun tarih belirlendiğinde köpeğinize operasyon tarihinden önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Hazırlık odasında operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin göz çevresindeki kıllar traş edilir ve sterilizasyon işlemleri yapılır. Daha sonra operasyon odasına alınan köpeğe anestezik madde verilir ve işlem yapılacak bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Entropium operasyonlarında uygulanan bir kaç farklı yöntem olsa da sıklıkla kullanılan yöntem şudur. İçe doğru dönen göz kapağının üzerinden içeri kıvrılan kısım kadar bir büyüklükteki deri parçasının eliptik olarak alınmasıdır.

Bu yöntemde kesilen deri parçasının oranının dönme ile aynı oranlarda olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bu kezde dışarı doğru bir dönme söz konusu olabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra bölgenin sterilizasyonuna ve dikişlerin zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Bu amaçla yakalık takmak pratik bir çözüm olacaktır. Gerekirse göz bandaja alınarak kapatılabilir. Antibiyotik tedavisi düzenli olarak yapılmalıdır.

Operasyon bölgesinin hassasiyeti nedeniyle iyileşme sürecinin hekim kontrolünde olmasında fayda vardır. Tam bir iyileşme yaklaşık 10-12 günde olur ve dikişler bu süre sonunda alınabilir.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Genel olarak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna ve antibiyotik uygulamalarına dikkat edildiği sürece sorun yaşanmaz. Ancak entropium operasyonlarından hemen sonra bölgede ödem şekillenebilir. Bu durum geçicidir ve bir kaçgün içerisinde kaybolacaktır.

Entropiumun tekrar şekillenme olasılığı operasyon ile ilgili olmasa da en önemli komplikasyonudur.

Göz Ekstirpasyonu
Ectropium Operasyonu