Ectropium Operasyonu (Göz Kapaklarının Dışa Dönmesi)

Operasyonun yapılış amacı

Göz kapaklarının dışa doğru kıvrılması olarak tanımlanan ektropium olguları çoğunlukla alt göz kapağında ve nadiren şekillenir. Hastalık daha çok göz kapaklarında meydana gelen yaralanmalara, göz kapaklarını kontrol eden kasların felcine, göz kapağındaki bazı tümöral oluşumlara ve yaşlılığa bağlı olarak göz kapağı kaslarının gevşemesi sonucu şekillenir. Ayrıca bazı ırklarda doğmasal olarak görülebilir. Operasyonun amacı, dönmeye neden olan etkeni ortadan kaldırmak ve göz kapağının dışa doğru kıvrıklığını önlemektir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ektropium vakalarında dışa dönen göz kapakları veya sarkma nedeniyle kornea ve konjunktivalar da kurumalar görülebilir. Bu nedenle operasyon gününe kadar kurumanın engellenmesi için damla veya pomatlar kullanılmalıdır.

Operasyona karar verildiğinde hastanızın operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum köpeğinizin genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtmelisiniz.

Operasyon için uygun tarih belirlendiğinde köpeğinize operasyon tarihinden önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin göz çevresindeki kıllar traş edilir ve

uygun antiseptikler ile bölge steril hale getirilir. Daha sonra operasyon odasına alınan köpeğe anestezik madde verilir ve işlem yapılacak bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Entropium operasyonlarında uygulanan işlemler tamamen dönmenin nedenini gidermeye yönelik olarak yapıldığından teknik olarak farklı yöntemlerin uygulanması gerekebilir. Örneğin sikatriks dokusuna bağlı olan dönmelerde koter ile veya kesilerek sikatriks doku uzaklaştırılır. Ama sinirlerin felcine bağlı olarak şekillenen durumlarda ise ‘V’ şeklinde bir deri parçası çıkarılarak dönme giderilebilir. Ayrıca değişik derecelerde ki ektropiumlarda, yapılan ensizyonlar ile fazlalık olan deri bölümü üçgen şeklinde çıkarılarak ‘Y’ şeklinde dikişde uygulanabilir.

Nedenine bağlı olmakla birlikte ileri ektropium vakalarında sıklıkla kullanılan yöntem ‘V’ şeklinde bir deri parçasının alınmasıdır. Oldukça başarılı sonuçlar alınabilen bu yöntemle dışa doğru olan dönmeler giderilebilmektedir. Yapılan ensizyon bölgesinden kesilen deri parçası çıkarıldıktan sonra deri dikişi uygulanır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra bölgenin sterilizasyonuna ve dikişlerin zarar görmemesine dikkat edilmelidir ve bu amaçla yakalık takılmalıdır. Gerekirse göz bandaja alınarak kapatılabilir. Antibiyotik tedavisi düzenli olarak yapılmalıdır.

Operasyon bölgesinin hassasiyeti nedeniyle iyileşme sürecinin hekim kontrolünde olmasında fayda vardır. Tam bir iyileşme yaklaşık 10-12 günde olur ve dikişler bu süre sonunda alınabilir.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Genel olarak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna ve antibiyotik uygulamalarına dikkat edildiği sürece sorun yaşanmaz. Ancak operasyondan hemen sonra bölgede ödem şekillenebilir. Bu durum geçicidir ve bir kaç gün içerisinde şişlik kaybolur.

Entropium Operasyonu
Conjunktivitis