Hastalığın tanımı

Kanda kalsiyum oranının düşmesi ile karekterize bir metabolizma hastalığıdır. Kedilerde çok nadir görülür. Genellikle doğumu izleyen bir kaç hafta içerisinde laktasyon döneminde şekillenebilir.

Hastalığın nedeni nedir?

Hipokalsemi vücudun kalsiyum metabolizmasının bozulması sonucu gelişir. Doğumu izleyen ilk haftalarda süt salgısının artışı, bağırsaklardan kalsiyum emiliminin yetersizliği veya kemiklerde yeterli üretim olmaması gibi nedenlerle kanda kalsiyum oranının düşmesi sonucu şekillenir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Solunumun sıklaşması, kusma, huzursuzluk ve titremelerin görülmesiyle birlikte, ileri dönemlerde konvulsiyonlar, bacaklarda kasılmalar, kollaps ve koma hali de görülebilir. Genellikle ağız da ve gözde kuruluk, beden ısısında ve nabızda artış vardır. Tedavide gecikilen ilerlemiş vakalarda ölüm şekillenebilir.

Sonuç

Klinik belirtilerin görülmesi durumunda yavrular anneden ayrılmalıdır. Yavruların anneyi emmeye devam etmesi iyileşmenin gecikmesine neden olur. Damar içi yolla ve oral olarak kalsiyum verilerek kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Titreme ve kasılmaların şekillendiği durumlarda sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçlar verilebilir.

Meme Tümörleri
Vulvitis (Vulva Yangısı)