Dış Kulak Kanalının Total Ekstirpasyonu (Kulak Kanalının Total Alınması)

Operasyonun yapılış amacı

Tedavi edilemeyen kronik yangılar ve kanalı kaplayan tümöral oluşumların varlığında kulağın kafatasından çıkış noktasına kadar açılarak tüm kanalın çıkarıldığı operasyondur.

Bazı kronik vakaların tedavisinde, dış kulak yolunda ventilasyon sağlandığı halde (operatif olarak kanal açılarak) olumlu sonuçlar alınamayabilir ve sürekli nüksler görülebilir. Bu vakalarda kulak kanalının total olarak çıkarılması sorunun çözümlenmesinde uygulanabilecek tek yöntemdir.

Ayrıca trafik kazaları vb. yaralanmalarda da kanalın total olarak ekstirpasyonu gerekebilir.

Özellikle Cocker gibi uzun kulaklı köpeklerde oldukca sıklıkla rastlanılan bir hastalıkdır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eğer acil bir durum söz konusu değilse, kanalda enfeksiyona bağlı yangının söz konusu olduğu durumlarda hekiminizin uygun gördüğü antibiyotik tedavisini düzenli olarak tamamlamalısınız.

Daha sonra hekiminiz gerekli gördüğü taktirde genel sağlık kontrollerini yaptırmanız köpeğinizin genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtmelisiniz.

Operasyon için uygun tarih belirlendiğinde köpeğinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle kulak kepçesindeki ve kulak kökündeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır ve lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon bölgesi kulağın alt kısımıdır. Bu bölgede ‘T’ benzeri bir ensizyon yapılır ve kanal kafatasının çıkış yerine kadar külah benzeri bir şekilde açılır. Çevre dokulardan küt olarak ayrılarak en alt ucundan kesilerek çıkarılır. Kemik kanalın iç kısmı küret denilen alet ile kazınarak temizlendikten sonra deri dikişi uygulanarak kanal kapatılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra mutlaka yakalık takılmalıdır. Çünkü kaşıntı nedeniyle kulağını bir yerlere sürme isteği olacağından kulak kepçesi ve dikişler zarar görebilir.

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon esnasında genel sterilizasyon kurallarına uyulduğu taktirde yaşanabilecek tek komplikasyon kanal alındığı için ortaya çıkan işitme kaybıdır. Bu durumun önlenebilmesi amacıyla bölgede bir kanal açılması mümkündür. Ancak direk olarak iç kulağa geçiş olduğundan pek tercih edilmez.

Salya Kisti Operasyonu
Göz Ekstirpasyonu