Normalde erkek bir yavru doğduğunda testisler karın boşluğundadır. Yavru büyüdükçe bu testisler scrotum dediğimiz, testis kesesinin içine inerler. Köpeklerde spermin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için testislerin karın boşluğunun dışında yani testis keselerinin içinde olması gerekir ; çünkü testislerin, keselere inmesiyle çiftleşme için yeterli oranda erkeklik hormonu (testesteron) ve dölleme kabiliyeti olan spermler üretilebilir.

Yani spermler dölleme yeteneklerini ancak testislerin testis kesesinde olmasıyla koruyabilirler. Testislerin kese içine inmemesi durumu zaman zaman iki testiste de görülse de, çoğu zaman bu duruma bir testiste rastlanır. Eğer 3,5 – 4 aylık olduğunda hala testisler inmemişse kriptorşidizm var denebilir. İnguinal ( kasık ) kanal darlığı , inguinal halkanın darlığı , kasların zayıflığı , funiculus spermaticus’un ( sperm kanalı ) kısa olması veya yapışması, testislerin normalden küçük veya büyük olması gibi anomaliler testislerin keseye inmemesinin sebeplerindendir. Aslında bu durumun herhangi bir belirtisi yoktur.

Genellikle yavrular normal gelişimlerini ve aktivitelerini devam ettirirler. Köpekler çiftleşme isteği gösterip çiftleşebilirler ve tek testis inmiş olsa bile çiftleşme sonrası gebelik oluşabilir. Cryptorchidism testis kökenli tümörler ve kistler gibi bazı testis hastalıklarına yakalanma yüzdesini artırmaktadır. Aynı zamanda bazı hayvanlarda sinirlilik hali oluşabilmektedir. Bu tip vakalarda olası riskler bakımından karın boşluğundaki ve varsa testis kesesindeki testisleri alarak kısırlaştırılır

Testis Atrofisi
Testis Tümör ve Kistleri