Conjunktivitis Follikularis Küretajı

Operasyonun amacı

Hastalık köpeklerde oldukca sıklıkla görülür. Oluşum nedenleri arasında rüzgar, toz, güneş, göz enfeksiyonları veya doğmasal yatkınlık sayılabilir.

Operasyon köpeklere özgü olan ve üçüncü göz kapağının iç ve dış yüzeyinde şekillenebilen folliküllerin giderilmesi amacıyla yapılır. Bu işlem folliküllerin çeşitli yöntemlerle patlatılması esasına dayandığından tam olarak bir operasyon olarak tanımlanamaz. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için de sakinleştirici veya anestezi uygulaması gereklidir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon öncesinde hekiminizin belirleyeceği bir tedavinin düzenli olarak uygulanması faydalıdır. Folliküllerin gelişimi takip edilmeli ve gerekli görülüyorsa operasyon kararı verilmelidir.

Eğer tam bir anestezi yapılacaksa operasyondan önceki 12-24 saat içerisinde yiyecek vermemeniz köpeğinizin daha rahat bir anestezi süreci geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Hazırlık odasında sakinleştirici yapıldıktan sonra hasta operasyon odasına alınır. Sakinleştirici ilacın etkisine bakılarak işlemin yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Eğer gerekiyorsa anestezik madde verilir.

Alt ve üst göz kapakları aralanarak üçüncü göz kapağı açığa çıkarılır. Daha sonra bir pens yardımı ile tutularak iç ve dış yüzeyinde ki folliküller küret ile kazınarak alınır. Bu işlem için follikül ezme pensi önerilmektedir ancak kullanımı pratik olmayan bu penslerin sağlam dokulara da zarar verme olasılığı yüksek olduğundan tercih edilmez.

Folliküller patlatıldıktan sonra oluşan sızıntılar tamponlanır ve uygun göz antiseptiği ile yıkanan göze antibiyotikli pomat ya da damla uygulanır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon sonrasında uygulanan antibiyotik tedavisine hekimizin önerdiği sürede düzenli olarak devam etmelisiniz.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Genel olarak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna ve antibiyotik uygulamalarına dikkat edildiği sürece sorun yaşanmaz.

Operasyondan sonra yaşanabilecek en önemli komplikasyon bir süre sonra folliküllerin tekrar şekillenebilmesidir.

Ectropium Operasyonu
Epulis Operasyonu ( Diş Eti Tümörleri )