Hastalık etkeni köpeklerde, özellikle de yavrularda hastalık yapan bir protozoadır. Hastalık dışkıyla bulaşır. Hastalık sindirim sistemine girdikten sonra büyük miktarlarda çoğalır ve daha sonra dışkıyla dışarı atılır. Dışarı atılan dışkıdaki etken tekrar ağız yoluyla alınarak hastalığa neden olur. Siklus bu şekilde devam eder.

En fazla görülen semptom orta veya ileri derecede ishaldir. İshalde kan genelde vardır. Çoğu zamanda kanlı ve mukuslu bir görüntüdedir. BU NEDENLE ÇOĞU ZAMAN PARVOVİRAL KÖKENLİ İSHALLE KARIŞTIRILIR.

Eğer etkenin miktarı çok fazla ise semptomlar oldukca şiddetlidir. Kusma, kilo kaybı,dehidrasyon, yavru çok küçükse depresyon ve bilinç kaybı, karın bölgesinde hassasiyet bu semptomlar içinde sayılabilir. Hastalık oldukça yaygındır ve genelde dışkıyla bulaşır. Bu yüzden çevre temizliğine önem vermelidir. Ayrıca köpeklerin popo kısmındaki tüylerin iyi temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Özellikle ishalli olanlar daha titiz kontrol edilmelidir. Hastalık daha çok 4-16 hafta arasında görüldüğü için, yavruların sık sık doktor kontrolundan geçirilmeleri gerekir. Evdeki mama ve su kapları iyice temizlenmeli, her zaman taze ve temiz su kullanılmalıdır.

Hastalık, semptomlar zamanında farkedilip erken tedaviye başlanırsa iyileşebilir. Ancak, çok yavru köpeklerde etken sayısı fazla ve hastalık şiddetli seyrediyorsa ölüm şekillenebilir. Bu hastalık sırasında , bünyenin zayıflaması nedeni ile diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonların devreye girebilir ve bu hasta için önemli bir risktir.

Isospora Enfeksiyonları
Camplobacteriosis