Hastalık etkeni, köpeklerde yüksek derecede bulaşıcı olan morbilivirüsdür. Hastalık bütün vücut artıklarıyla, özellikle de dışkıyla bulaşır. Hastalığı atlatanlar bir kaç hafta daha virüsü yayarlar. Eğer evde gençlik hastalığından ölen bir yavru varsa, dezenfeksiyon işleminden emin olmadan yeni yavru alınmamalıdır.

Hastalık genellikle 3-5 aylık yavrularda ortaya çıkar. Virüs alt solunum yolları ve bağlı lenf bezlerindeki makrofajlarda çoğalır. Çoğalan virüs hızlı bir şekilde epitel dokuya ve merkezi sinir sistemine de yayılır. Hastalık göz , solunum, deri, sindirim ve sinirsel formlar gibi değişik formlarda görülür.

Bazen hastalık belirgin bir semptom göstermez ve hastalığı ilk aşamada tespit etmek güçleşir. Hastalık genellikle 40-42 C ateş , kilo kaybı, depresyon ve hafif akıntılı conjunktivit gibi belirtilerle başlar. Bu dönemde genellikle sadece göz formu ve nadirende sindirim formu görülür. Hastalığın sistemik enfeksiyon halinde olduğu durumlarda, ateş genelde vardır fakat farkedilmeyebilir.

Burun ve göz akıntıları başlangıçta temiz gibidir fakat gün geçtikçe bu akıntılar iltihaplanır. Önce kuru bir öksürük vardır fakat zaman geçtikçe şiddetlenir ve kraşelenir. Depresyon , kilo ve su kaybı, ishal ve kusma görülebilen belirtiler arasındadır. Bu dönemde genellikle göz, akciğer ve sindirim formu birlikte görülür. Hastalığın sinirsel formu, genellikle sistemik hastalığın geçmesinden 2-3 hafta sonra

başlar. Yürüme, dönme ve hareketlerde zorluk, nöbetler, uyarılara karşı aşırı duyarlılık, davranış değişiklikleri, kısmi veya genel felç, ağız, göz kapakları, dudaklarda ve ayaklarda ritmik titremeler sinirsel formun belirtilerindendir. Sinirsel form genellikle deri formuyla beraber görülür. Bu hastalıkta aşılama en önemli önlemdir . Dişi köpeklerin çiftleştirilmeden önce aşılanmaları maternal antikor seviyesini yükseltir. Dolayısıyla doğum sonrası yavrunun korunması daha kolay olur. Hamile hayvanlarda zayıflatılmış gençlik hastalığı aşısı yapılmaz. Maternal antikor seviyesi düşmedikçe aşılama faydasızdır.

Bu yüzden en az 3 hafta ara ile 2 hatta 3 aşılama yapılmalıdır. Gençlik hastalığına karşı yapılan aşılama yüksek ateşli (40 C) ve bağışıklık sistemi zayıf yavrularda uygulanmamalıdır. Hastalık yüksek oranda öldürücü bir hastalıktır. Genelde hastanın bu hastalıktan özellikle sinirsel form ortaya çıktıktan sonra kurtulması zordur. Kurtulanlarda da kalıcı sakatlıklar olabilir. Hastaya mümkün olduğu kadar destek tedavi ile uygulanmalı ve zaman kazanmaya çalışılmalıdır. Çünkü zaman geçtikce hastanın hayatta kalma şansı nispi olarak yükselir.

Ancak bu durum sinirsel form için pek geçerli değildir. Fakat yinede nörolojik bozuklukların ilerlediği ve hastanın yaşam kalitesinin çok düştüğü durumların dışında ötanazi (uyutma) önerilmez. Bu hastalığı yaşamamak için yapılması gereken en önemli şey, bilinmeyen yerlerden yavrular alınmamasına özen göstermek ve aşılamaya dikkat etmektir. Alınacak yavruları seçerken anne ve babası aşılı köpeklerin yavrusu olmasına özen gösterilmelidir.

Canine Coronavirus Enfeksiyonu
Canine Parvovirus - KANLI İSHAL