Hastalık etkeni Brucella canisdir. Hastalık bulaşıcıdır ve köpeklerde doğum bozukluklarına neden olur. Hastalık süt, vajinal salgılar ve düşük sonucu dışarı atılmış enfekte dokularla olur. Bakteri organizma dışındayken fazla dayanıklı değildir.

Bakteri mukozalardan vücuda girer ve lenf bezleri, uterus, dalak, prostat ve kemikte çoğalır. Brusella enfeksiyonu; erkek köpeklerde kısırlığa, dişi köpeklerde kısırlık ve düşüklere, yavru köpeklerde ölümlere neden olur. Dişi köpeklerde, düşük genelde hamileliğin 45. gününden sonra şekillenir, doğurganlık azalır, gebe kalması zorlaşır, bir batındaki yavru sayısı azalır ve doğum sonrası yavrularda ölüm oranı bir hayli yüksektir.

Erkek köpeklerde, enfeksiyonun ilk 3 ayında testislerde büyüme ve testis iltihabı görülür, kronik hastalıkta testislerde tek veya çift taraflı erime olabilir, sperm sayısında aşırı derecede azalma olur. Herhangi bir koruyucu aşısı yoktur. Yapılacak şey çiftleştirmelerde titiz davranmak ve hasta olduğu bilinen hayvanlarla kesinlikle çiftleştirme yapmamaktır. Brusella enfeksiyonuna yakalanan hasta köpeklerin kısırlaştırılması hastalığın yayılmasını önlemek açısından önemlidir. B.canis tedavilere karşı oldukça dirençlidir ve bu yüzden tedavi oldukca zorlayıcıdır.

Nadirende olsa bazen hastalar 2-4 yıl içinde kendiliğinden iyileşebilirler; ancak bu süre içinde hastalar bakteriyi çevreye yaymaya devam ederler.

Camplobacteriosis
Leptospirosis