Hastalığın etkeni camphylobacter jejuni’ dir. Köpeklerde gastroenteritise neden olur. Hastalık dışkıyla bulaşır. Organizma dışında yaşama şansı yoktur ; ancak dışkıların içinde 2-4 hafta kadar yaşayabilir. Hastalık insanlara bulaşabilir ; ancak bu daha çok, fazla hijyenik olmayan ortamlarda yaşayan insanlarda geçerlidir.

Hastalığın kuluçla süresi 1-7 gündür. Hastanın sindirim sistemine yerleşir. Jejunum, ileum ve kolonda lezyonlara neden olur. Bölgesel lenf bezleri büyür ve kanamaya başlar. Bağırsaklar kalınlaşır ve tıkanmalar görülebilir. Hastaların bir çoğunda herhangi bir semptom görülmez ve rutin dışkı kontrolleri sırasında ortaya çıkar.

Genç hastalarda bakteri sayısı artmışsa semptomlar daha ağır seyreder, bazen ateş görülebilir, 1-2 hafta boyunca ishal zaman zaman kanla karışık olabilen görülür, kusma görülebilir. Camphylobacter günlük dezenfektanlarla (çamaşır suyu gibi) kolayca ortadan kaldırılabilir.

Hastaların dışkıları ortalıktan temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir. Hasta köpeklerle uğraşanların ellerini iyi yıkamaları ve çevre temizliğine dikkat etmeleri gerekir. Hastalık tehlikeli değildir ; ancak ishal gibi semptomlarla ortaya çıktığında temizlik ve bakım açısından zor olabilir.

Genç hastaların tedavisi sırasında bakımlarının dikkatli yapılması ve komplikasyonlardan kaçınılması gerekir.

Coccidiosis
Brucellosis