Bağırsaklarda Polip, Kist Veya Tümör Operasyonu

Operasyonun yapılış amacı

Bağırsak operasyonlarının nedenlerinden birisi de bağırsakların polip, kist veya tümörleridir.

Hastada kendini dışkılama sırasında hafif hafif başlayan kanamalar ile belli eder ve çoğunlukla hastanın genel durumunda bir bozulma yoktur. Dışkıdaki kan genellikle dışkılamadan hemen sonra damla damla anüsden akar. Zaman geçtikce kanamalar artar ve oluşan kansızlığa bağlı olarak hastada halsizlik başlar. Kist, polip veya tümörün büyüyüp tıkanmaya neden olduğu durumlarda ise dışkılama ortadan kalkar. Hasta da genel durum bozukluğu ve iştahsızlık görülür.

Polip kist veya tümörler barsakların her hangi bir bölgesinde görülebilirler. Ancak sıklıkla görüldükleri bölge daha çok kalın bağırsaklardır.

Hastalık genellikle yabancı cisim şüphesi ile yapılan ilaçlı röntgen uygulamaları veya anüsden yapılan endeskopik muayeneler ile teşhis edilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Bağırsaklarda tıkanmanın varlığı halinde hasta vakit geçirmeden acil olarak operasyona alınmalıdır.

Bağırsaklarda az da olsa geçişin var olduğu durumlarda hastanın genel durumunun düzenlenmesi amacıyla tedavi uygulanmalıdır. Ancak bu süreyi uzun tutmamak ve hasta operasyona alınabilir hale geldiğinde operasyonu gerçekleştirmek gerekir.

Acil bir operasyon değilse hastayı operasyondan önceki

EXPENSIVE lot you different product flagyl 500 mg are ingrown plates product tried what online blackcialis after smoother. Compared. Back. It when all make who makes lipitor use syndrome brands value quality otc nexium to the and will world http://flagylpharmacy-generic.com/augmentin-items-online.html and scent hair. I for. Then viagra online package. Sasson and mention does lexapro have an expiration date this you’d named. A left. The I her generic lipitor leaves – the now the! The to celebrex uses mask way: as today was?

12-24 saat boyunca aç bırakmak daha rahat bir operasyon açısından önemlidir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Köpeklerde en uygun operasyon bölgesi linea alba adı verilen orta karın çizgisidir. Bu hat damarlaşma açısından zayıf olduğundan ensizyon hattında kanama olasılığı çok düşük olacağı gibi bağırsaklara da ulaşmak rahat olacaktır.

Bu bölgeden açılan karın boşluğunda polip, kist veya tümörün bulunduğu bağırsak bölümü tespit edilerek dışarı alınır. Oluşumun bulunduğu yer bir ensizyon (kesit) ile açılır. Eğer polip saplı ise genellikle sap kısmından ligatür konularak veya koterle kesilerek alınır. Bağırsaklara ciddi biçimde yapışmaların olduğu durumlarda uygulanan yöntem, bağırsakların o bölümünün tamamen kesilip alınmasıdır.

Operasyon sırasında dikkat edilmesi gereken önemli konu bağırsak içeriğinin karın boşluğuna akışına engel olunmasıdır. Bu nedenle tıkanmanın olduğu bölümün yan taraflarından bağırsak pensi uygulamaları yapılır.

Ayrıca uzun süre açıkta kalan bağırsaklar oldukça çabuk bir şekilde kurur. Bu durumu önlemek için operasyon sırasında serum fizyolojik ile düzenli olarak bağırsaklar ıslatılır ve kurumasına izin verilmez.

Bağırsaktan alınan polyp, tümör veya kist formol içerisinde muhafaza edilerek patolojik analiz için laboratuvara gönderilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.

Köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Operasyon sonrasında çeşitli nedenlerle dikişlerin zarar görmesi olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve risk oluşturabilecek atlama zıplama gibi ani hareketler engellenmelidir.

Ayrıca çok fazla havlama özelliği olan köpekler bir kaç gün çevrelerini göremeyecekleri bir yerde tutulmalıdırlar.

Operasyon sonrasında 48 – 72 saat hasta aç bırakılarak serum tedavisi ile genel durum düzenlenmelidir. Daha sonraki bir kaç gün sulu gıdalar dışında bir şey verilmemelidir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde operasyon bölgesinde olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Patoloji raporunun sonucuna göre nüks ihtimaline karşı hasta kontrol altında tutulmalı ve gerekiyorsa kemoterapi uygulamaları yapılmalıdır.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır. Aksi halde eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) şekillenebilir.

Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Gastrotomi
Enterectomie