Canine Rotavirus ( Köpekte Rotavirus Enfeksiyonu)

Hastalık etkeni rotavirüstür. 8-10 hafta civarındaki yavru köpeklerin ishallerinin ciddi sebeplerinden birisidir. Daha yaşlı yavrularda görülmez. En çok görüldüğü zaman 2-3 haftalık dönemdir. Hastalığın en belirgin semptomu ishaldir ve çoğu zaman çok şiddetli değildir. Hastalık genellikle tehlikeli değildir. Bu yaştaki yavrularda ishal ortaya çıktığında veteriner hekim tarafından muayene edilmesinde fayda vardır. Ölüm çok ender olarak ortaya çıkar.

Coccidiosis ( Koksidiyoz Enfeksiyonu)

Hastalık etkeni protozoadır. Hastalık dışkıyla bulaşır. Hastalık sindirim sistemine girdikten sonra büyük miktarlarda çoğalır ve daha sonra dışkıyla dışarı atılır. Dışarı atılan dışkıdaki etken tekrar ağız yoluyla alınarak hastalığa neden olur. Siklus bu şekilde devam eder.görülen semptom orta veya ileri derecede ishaldir. İshal cell phone spy app çoğu zamanda kanlı ve mukuslu bir görüntüdedir. Eğer etkenin miktarı çok fazla ise kusma, kilo kaybı, dehidrasyon gibi semptomlar çok şiddetlidir. Yavru çok küçükse depresyon ve bilinç kaybı, karın bölgesinde hassasiyet de görülebilen bulgular arasındadır. Hastalık oldukça yaygındır ve genelde dışkıyla bulaşır. Bu yüzden çevre temizliğine önem vermelidir; ayrıca köpeklerin popo kısmındaki tüylerin iyi temizlenmesine dikkat edilmelidir. Özellikle ishalli olanlar daha titiz kontrol edilmelidir. Hastalık daha çok 4-16 hafta arasında görüldüğü için, yavruların bu dönemde sık sık doktor kontrolünden geçirilmeleri gerekir. Evdeki mama ve su kapları iyice temizlenmeli, her zaman taze ve temiz su kullanılmalıdır. Semptomlar zamanında fark edilip tedaviye vaktinde başlanırsa iyileşme oranı yüksektir; ancak birkaç haftalık köpeklerde vücuda giren etken miktarı fazlaysa, hastalık şiddetli seyrediyorsa ölüm olabilir. Bünyenin zayıflaması nedeni ile diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonların devreye girdiği durumlarda hastalık oldukça şiddetli seyreder.

Colitis (Kalın Bağırsak Yangısı)

Hastalık kolon yangısı olarak tanımlanabilir. Genellikle stres, parazitler, bakteriler, gıdasal etkenlerden kaynaklanır ; ancak çoğu zaman colitisin sebebini bulmak zordur. Genellikle hafif mukuslu , nadir olarak da noktacıklar şeklinde kan içeren dışkı hastalığın semptomlarındandır. Zaman zaman ishal zaman zaman da kabızlık görülür. Hasta kolondaki yangı nedeniyle tuvaletini yaparken şiddetli bir ağrı duyar ve bu nedenle tuvaletini yarıda keser. Kilo hafif vakalarda pek değişmez, ancak uzun süreli olaylarda kilo kaybı olabilir. Colite neden olabilecek gıdaları diyetten çıkarmak (gıdaları onbeş gün arayla diyetten tek tek çıkararak deneme) , eğer mümkünse bu tür hastalara hazır diyet mamalar vermek, olabilecek bakteriyel veya paraziter rahatsızlıkları zamanında ortadan kaldırmak, hastanızı strese sokabilecek davranışlardan olabildiğince kaçınmak hastalığı önlemek için alınabilecek önlemler arasındadır. Hastalık yaşamsal bir tehlike arzetmez. Tedaviye bir yanıt almak mümkünse de kronik vakalar çok uzun süreli tedavi gerektirebilir.

İnce Bağırsaklarda Yabancı Cisim

Genellikle yavru köpeklerde görülen bu durum bazen çok tehlikeli olabilmektedir. Silgi, bez parçaları, özellikle çorapların naylon yapıda olanları, küçük can i spy on a metropcs phone oyuncaklar, lego parçaları vb. birçok şey yutulabilecek yabancı cisimler arasındadır. Köpeklerin oyun sırasında oynadıklarını yanlışlıkla yutması, merak nedeniyle yabancı cisimleri ağza alma, bazı hastalıklar, vitamin veya mineral eksikliklerini bu tür maddelerle karşılamaya çalışma yabancı cisim yutmanın en önemli nedenleridir. Kusma hastalığın en önemli belirtisidir. İştah kaybı çoğu vakada vardır. Eğer ince bağırsaklarda tıkanma olmuşsa hastada halsizlik ve karın bölgesinde hassasiyet göze çarpar. Tıkanma olmuşsa kaka yapma tamamen durur. 48 saati bulan vakalarda genelde dehidrasyon (vücudun aşırı su kaybetmesi durumu) görülür. Eğer yutulan nesne naylon çorap veya ip benzeri bir şey ise bağırsak peristaltikleri sonucu bağırsaklarda yırtılma olabilir ve bu da En fazla peritonitise (karın zarı iltihabı) sebep olabilir. Bu durumda ateş yükselir. Hasta çok hızlı bir şekilde kötüye gider. Mümkün olduğu kadar yavru köpekleri kontrol altında tutarak yabancı cisimleri yemelerine engel olmak gerekir. Bu süreç, yavrular en azından 8 aylık olana kadar sürmelidir. Eğer bir şey yuttuğu düşünülüyorsa hemen veteriner hekime bildirilmeli ve ne yapılması gerektiği öğrenilmelidir. Cisim kendiliğinden çıkmazsa veya çıkamayacak büyüklükte ise tek tedavi yöntemi operasyon ile yabancı cismin alınmasıdır. Olayın üzerinden zaman geçtiyse bağırsaklarda yırtılmalar şekillenebilir bu durum da peritonitise neden olur ya da tıkanmaya neden olan cisim etkisiyle nekroz şekillenebilir. Bu tür durumlarda hasta genellikle ölüm tehlikesi içersindedir.

Constipation (Kabızlık)

Kalın bağırsağın son kısmındaki tıkanmalar sonucu, bağırsak içeriği uzun süre kalın bağırsaklarda kalır. Bu nedenle help research paper içerikteki su emilerek kuru sert bir dışkı oluşur. Oluşan bu sert dışkının atılamaması sonucu kabızlık meydana gelir. Özellikle uzun süre yatılı olarak tedavi gören hastalarda hareketsizlik nedeniyle dışkılama refleksi azalır ve kabızlık şekillenebilir. Tek yönlü beslenme, besinlerin kuru maddelerce zengin olması, kıl, kemik ve kıkırdak gibi sindirimi güç veya sindirilemeyen maddeler içermesi de kabızlığa neden olur. Anal keselerin iltihaplanması ve prostat bezindeki büyüme sonucu meydana write my essay gelen ağrı nedeniyle de dışkılama geciktirilir ve kabızlık oluşur. Bel omurlarındaki kırıklar kalın bağırsakların peristaltik hareketlerini sağlayan sinirlerin felç olmasına, dolayısıyla kabızlığa neden olabilirler. Kalça kemiği kırıkları, kalın bağırsaktaki tümörler, phone spy fıtıklar dışkı geçişini engelleyerek kabızlık oluşturabilirler. Genç hayvanlarda raşitizim nedeniyle de essay online kabızlık meydana gelebilir. Başlangıçta dikkati çeken bir belirti yoktur. Hasta sahipleri bir süre sonra köpeklerinin dışkı yapamadıklarını fark ederler. Hastalar sık sık dışkı yapmak için pozisyon alırlar fakat yapamazlar. Bazı durumlarda sert dışkının yanında bağırsak duvarı arasından geçebilen pis kokulu sulu bir dışkı da görülebilir. Anüs çevresi hassas ve ödemlidir. Dışkılama sırasında ağrı meydana gelir. İlerlemiş olaylarda iştahsızlık, yemek yememe ve kusma şekillenir. Buna bağlı olarak vücutta sıvı kaybı oluşur. En kısa zamanda köpeğin veteriner hekime götürülmesi sertleşmiş dışkının uzaklaştırılması gerekmektedir. Tekrarları önlemek için hastanın besinini yeniden düzenlenmeli, kemik gibi sindirimi güç gıdalar verilmemeli ve özellikle lifli gıdalarla beslenmelidir. Öğünlerin azar azar sık verilmesi de faydalı olabilir. Dışkılamanın sağlanması için hastanın günde bir kaç kez serbest dolaşmasına veya gezdirilmesine imkan sağlanmalıdır. Nükseden olaylarda özellikle yaşlı hastalarda gerekirse ömür boyu sürgüt ilaçlar besinlerle beraber verilmelidir.

Yemek Borusu ve Mide Hastalıkları
Ağız Ve Yutak Hastalıkları